Dyrektywa antyfałszywkowa: są obawy, co do gotowość jej wdrożenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   06-10-2017, 14:47

Dyrektywa antyfałszywkowa: są obawy, co do gotowość jej wdrożenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektywa antyfałszywkowa ma duże znaczenie dla pracy aptek szpitalnych. Istnieją jednak obawy, że informacje przekazywane przez EMVO dot. gotowości krajów do wprowadzenia dyrektywy mogą nie być w całości zgodne z rzeczywistością - uważają delegaci EAHP.

Poza tym, EAHP chce uczestniczyć w pracach grupy eksperckiej wspierającej prace Komisji Europejskiej w sprawie wyrobów medycznych.

Ponad to Komisja Europejska opublikowała wniosek w sprawie dyrektywy dotyczącej zawodów (obejmującą różne grupy zawodowe), która zobowiązuje do przeprowadzenia testów proporcjonalności przed wprowadzeniem nowych przepisów dla konkretnej grupy zawodowej. EAHP będzie dążyć do wykluczenia zawodu farmaceuty szpitalnego z zakresu tej dyrektywy.

W odniesieniu natomiast do zjawiska braku leków, członkowie Stowarzyszenia są zdania, że potrzebne jest dostarczenie szerszych informacji o niedoborach leków.

Jak podkreśla organizacja, Parlament Europejski wyraża świadomość istnienia problemu jednak brakuje konkretnych działań podejmowanych w tym temacie. Dlatego planowane jest uruchomienie strony internetowej dedykowanej brakom leków.

Z kolei w odniesieniu do leków sierocych, EAHP zaproponowało m.in. włączenie do kalkulacji związanych z tymi lekami także udział farmaceutów szpitalnych wytwarzających takie leki.

W odniesieniu do zastosowania leków off-label, szczególnie w populacji pediatrycznej, EAHP uczestniczyło w konsultacjach z EMA dot. gromadzenia informacji o zastosowaniu off-label. Przedstawiono Stowarzyszeniu także Deklarację w sprawie właściwego stosowania leków poza wskazaniami, ale nie została ona jeszcze przez nie w pełni zaakceptowana.

EAHP informuje, że organizacja stała się też członkiem grupy dostawców usług zdrowotnych w puli zainteresowanych grup Oceną Technologii Medycznych.

Wyjaśnia, iż jest to szczególnie istotne dla stanowiska prezentowanego w odniesieniu do leków biopodobnych, dla których zostało opracowane oficjalne stanowisko w zakresie ich włączania do leczenia, zamiany w trakcie terapii i zamiany na poziomie apteki oraz nazewnictwa i ekstrapolacji wskazań.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH