Dyżury aptek: uchwała nierówno traktuje apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Pomorska/rynekaptek.pl   27-09-2017, 11:14

Dyżury aptek: uchwała nierówno traktuje apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Władze powiatu przyjęły uchwałę, która wskazuje do pełnienia nocnych dyżurów tylko apteki z Golubia-Dobrzynia, a nie również spoza miasta. Farmaceuci domagają się, by podział był sprawiedliwy oraz możliwy do wypełnienia - informuje Gazeta Pomorska.

W uchwale z końca grudnia zeszłego roku do dyżurów wyznaczono 8 aptek z Golubia-Dobrzynia z 13 funkcjonujących w powiecie. Nie uwzględniono w grafiku aptek spoza miasta.

W kwietniu br., w związku z planowaną likwidacją jednej z aptek, farmaceuci zwrócili się do powiatu o nowy podział dyżurów, tym razem uwzględniający pracę także placówek spoza miasta.

Wspólnie przygotowano propozycję podziału dyżurów placówek tak, by każda miała takowy 2 dni w miesiącu. Jednak radni nie przyjęli uchwały. Na kolejnych posiedzeniach uznali, że dyżury w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy winny pełnić tylko apteki, które znajdują się na terenie Golubia-Dobrzynia, a dyżury podzielono między 8 aptek.

Samorządowcy uzasadniają decyzję "centralnym położeniem Golubia-Dobrzynia" i umiejscowieniem tu nocnej przychodni.

Negatywną opinię do uchwały wydała Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska w Bydgoszczy, która wskazała, że projekt nierówno traktuje podmioty gospodarcze.

Mimo przyjętej przez powiat uchwały, farmaceuci pracują według forsowanego przez siebie projektu.

- My nie chcemy się migać od tego obowiązku. Chcemy tylko, by podział był sprawiedliwy oraz możliwy do wypełnienia. Gdyby rada powiatu uwzględniła nasze oczekiwania, każda apteka pracowałaby tylko dwie noce w miesiącu – mówi kierownik jednej z aptek.

Niedawno w sprawie nierównego podziału dyżurów między aptekami wypowiedział się WSA w Olsztynie. Sąd przypomniał, że radni powiatowi nie wzięli pod uwagę uwag Okręgowej Rady Aptekarskiej, która wskazała m.in., że nastąpił niesprawiedliwy podział dyżurów między 15 funkcjonujących aptek w powiecie.

Więcej: http://www.pomorska.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH