E-recepty do realizacji w różnych aptekach? Jeszcze nie czas na to

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm, RA/ rynekaptek.pl   18-02-2021, 17:02

E-recepty do realizacji w różnych aptekach? Jeszcze nie czas na to Nadal pacjent nie może zrealizować całości zamówienia na jeden lek w kilku aptekach (fot. Fundacja KOWAL)

Minął prawie rok, a ministerstwo zdrowia nadal odpowiada, że trwają prace nad kompleksowym rozszerzeniem możliwości częściowej realizacji recepty w różnych aptekach. Bo priorytetem jest walka z pandemią.

W Polsce funkcjonuje system e-recept, jednak aktualnie możliwa jest realizacja wystawionych leków w przypadku przepisania kilku opakowań tego samego leku tylko w jednej aptece.

W takim przypadku, rozpoczynając realizację recepty w aptece pacjent nie może wykupić pozostałych opakowań danego leku w innych placówkach.

Do resortu zdrowia wielokrotnie trafiały postulaty o zmianę w tym zakresie. M.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych zgłosił propozycję dotyczącą zasad realizacji recept elektronicznych.

Jak się okazało, problemem nie są zmiany w przepisach, ale zmiany w funkcjonalności systemów.

W ocenie MZ, wymagałoby to zmian w systemie P1 tak, aby informacja o wydanych opakowaniach leku w jednej aptece dla danej recepty była widoczna dla innej apteki, która mogłaby prawidłowo wydać na tej podstawie kolejne opakowania leku.

W kwietniu ub.r. ministerstwo zdrowia odpowiedziało, że CSIOZ (obecnie CeZ) prowadzi prace nad kompleksowym rozszerzeniem możliwości częściowej realizacji recepty w różnych aptekach. Potrzebny jest do tego jednolity sposób przekazywania informacji o już wydanych lekach pacjentowi oraz dostosowanie procesów obsługi korygowania dokumentów realizacji recepty wraz z dostawcami oprogramowania aptecznego.

Minął prawie rok i na pytanie poselskie, co ze zmianą umożliwiającą pacjentom wykupienie pozostałych opakowań tego samego leku w innych aptekach, wiceminister Waldemar Kraska odpowiada:

"W połowie 2020 roku Centrum e-Zdrowia podjęło prace mające na celu przygotowanie koncepcji realizacji recepty elektronicznej częściami w więcej niż jednej aptece".

Jednak obecnie przedmiotowe prace pozostają czasowo wstrzymane, w związku z koniecznością realizacji w pierwszej kolejności priorytetowych zadań, ukierunkowanych na walkę z utrzymującą się pandemią COVID-19. Prace finalizujące działanie związane z rozszerzeniem możliwości realizacji recept elektronicznych w różnych aptekach zostaną zakończone możliwie szybko".

Niedawno bardzo podobnej odpowiedzi resort zdrowia udzielił w temacie rozwiązania problemu nocnych dyżurów aptek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH