
Minął prawie rok, a ministerstwo zdrowia nadal odpowiada, że trwają prace nad kompleksowym rozszerzeniem możliwości częściowej realizacji recepty w różnych aptekach. Bo priorytetem jest walka z pandemią.
W Polsce funkcjonuje system e-recept, jednak aktualnie możliwa jest realizacja wystawionych leków w przypadku przepisania kilku opakowań tego samego leku tylko w jednej aptece.
W takim przypadku, rozpoczynając realizację recepty w aptece pacjent nie może wykupić pozostałych opakowań danego leku w innych placówkach.
Do resortu zdrowia wielokrotnie trafiały postulaty o zmianę w tym zakresie. M.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych zgłosił propozycję dotyczącą zasad realizacji recept elektronicznych.
Jak się okazało, problemem nie są zmiany w przepisach, ale zmiany w funkcjonalności systemów.
W ocenie MZ, wymagałoby to zmian w systemie P1 tak, aby informacja o wydanych opakowaniach leku w jednej aptece dla danej recepty była widoczna dla innej apteki, która mogłaby prawidłowo wydać na tej podstawie kolejne opakowania leku.
W kwietniu ub.r. ministerstwo zdrowia odpowiedziało, że CSIOZ (obecnie CeZ) prowadzi prace nad kompleksowym rozszerzeniem możliwości częściowej realizacji recepty w różnych aptekach. Potrzebny jest do tego jednolity sposób przekazywania informacji o już wydanych lekach pacjentowi oraz dostosowanie procesów obsługi korygowania dokumentów realizacji recepty wraz z dostawcami oprogramowania aptecznego.
Minął prawie rok i na pytanie poselskie, co ze zmianą umożliwiającą pacjentom wykupienie pozostałych opakowań tego samego leku w innych aptekach, wiceminister Waldemar Kraska odpowiada:
"W połowie 2020 roku Centrum e-Zdrowia podjęło prace mające na celu przygotowanie koncepcji realizacji recepty elektronicznej częściami w więcej niż jednej aptece".
Jednak obecnie przedmiotowe prace pozostają czasowo wstrzymane, w związku z koniecznością realizacji w pierwszej kolejności priorytetowych zadań, ukierunkowanych na walkę z utrzymującą się pandemią COVID-19. Prace finalizujące działanie związane z rozszerzeniem możliwości realizacji recept elektronicznych w różnych aptekach zostaną zakończone możliwie szybko".
Niedawno bardzo podobnej odpowiedzi resort zdrowia udzielił w temacie rozwiązania problemu nocnych dyżurów aptek.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych