Eksperci: bezrefleksyjne dorzucanie pieniędzy może nie przynieść efektów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/rynekaptek.pl   12-09-2017, 09:42

Eksperci: bezrefleksyjne dorzucanie pieniędzy może nie przynieść efektów Pieniądze ze specustawy mają w dużym stopniu zasilić ośrodki onkologiczne

Większe pieniądze powinny być "na już", bo niezależnie od tego, jaki mamy system, zgadzamy się, że jest on niedofinansowany. Ale jeśli za wzrostem nakładów nie pójdą radykalne zmiany w ich wydawaniu, efektów nie będzie - zgodnie stwierdzili eksperci podczas dyskusji w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie.

We wtorek (12 września) rząd ma omówić projekt tzw. specustawy. Chodzi o korzystanie z nadzwyczajnej pomocy państwa, która ma umożliwić najbardziej potrzebne zakupy w ochronie zdrowia. Eksperci podczas Warsztatów Dialogu Społecznego, pt. "System ochrony zdrowia, z którego zadowoleni są pacjenci - finansowanie systemu i świadczeń” zwrócili jednak uwagę, że bezrefleksyjne dorzucanie pieniędzy do systemu może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Głowala: prawie 600 mln na zakupy
- We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy - poinformowała podczas spotkania w NIL wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

W projekcie, jak wcześniej informowano, zawarto "cały szereg różnych potrzeb służby zdrowia, które mogłyby być sfinansowane właśnie w taki sposób" - m.in. program dotyczący zdrowia uczniów, ale także rodzaj dotacji dla NFZ, aby np. w ramach możliwości świadczeniodawców zredukować najdłuższe kolejki, przede wszystkim do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.

- W specustawie jest zaplanowane dokładnie 281 mln zł, które pójdą na wyposażenie przede wszystkim dużych ośrodków onkologicznych w sprzęt do kompleksowego leczenia raka piersi. Oprócz tego szpitale neonatologiczne zostaną wyposażone w sprzęt dla noworodków. Chcemy też zakupić tzw. wyposażenie gabinetów pielęgniarskich i stomatologicznych, łącznie z dentobusami, do szkół w całej Polsce - sprecyzowała Głowala.

Wiceminister poinformowała ponadto, że w resorcie zdrowia trwają prace dotyczące zapłacenia szpitalom za bieżące nadwykonania z tego roku. Zastrzegła jednak, że jest to przede wszystkim decyzja Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia.

- Prawdopodobnie w tym tygodniu, poza specustawą, Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł na sfinansowanie w tym roku drobnego zakupu sprzętu dla szpitali klinicznych - poinformowała wiceminister.

Dodała: - Tego sprzętu jest naprawdę dużo. To jest ok. 500 wniosków, które zostały złożone przez poszczególne podmioty z całej Polski. Jeszcze w tym tygodniu ruszymy z przetargami.

Katarzyna Głowala podkreśliła, że za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia powinno iść efektywne wydatkowanie środków. Przypomniała, że planowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH