Eksperci: do wykonywania szczepień należy włączyć farmaceutów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-09-2020, 10:04

Eksperci: do wykonywania szczepień należy włączyć farmaceutów Do szczepień w aptekach namawiają eksperci ds. zdrowia Unii Europejskiej (fot. Flu Forum)

Szczepienia przeciwko grypie jak też przeciwko chorobie COVID-19 można byłoby usprawnić dzięki włączeniu do ich wykonywania w aptekach farmaceutów – przekonywali eksperci podczas konferencji „Flu Forum 2020” w Warszawie.

To kolejny postulat w tej sprawie, do którego przekonywali już eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Specjaliści powołują się w tej sprawie na doświadczenia innych krajów. We wszystkich - podkreślono - włączenie farmaceutów pozwoliło usprawnić szczepienia, zarówno przeciwko grypie, jak i innym chorobom zakaźnym.

- Nie jesteśmy w kontrze do lekarzy. Chcemy, żeby farmaceuta był partnerem lekarza, przyczyniając się do usprawnienia szczepień - zapewniał podczas konferencji wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Michał Byliniak.

Podkreślił, że jest to ważne w upowszechnieniu szczepień przeciwko grypie, ale też i ewentualnych masowych szczepień przeciwko COVID-19, jakie planowane są w 2021 r., jeśli będzie dostępny preparat chroniący przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Przedstawiciel Naczelnej Izby Aptekarskiej przyznał, że jeśli dojdzie do porozumienia w tej sprawie, a bardzo na to liczy, potrzebne będą zmiany prawne, by farmaceuci mogli wykonywać szczepienia w aptece: - Im wcześniej jednak zaczniemy je wprowadzać, tym lepiej będzie dla szczepień.

Farmaceutów poparli uczestniczący w konferencji lekarze i specjaliści. - Szczepienia wykonywane w odpowiednich warunkach w aptekach mogą być bardzo pomocne - powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Jako przykład podano takie kraje jak Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Portugalia oraz Irlandia. Od tego roku po raz pierwszy farmaceuci będą szczepić też w Niemczech.

Do szczepień w aptekach namawiają eksperci ds. zdrowia Unii Europejskiej. Podczas konferencji przytoczono oświadczenie, w którym podkreśla się, że utrzymywanie wyłączności lekarzy do wykonywania szczepień w niektórych państwach będzie w przyszłości barierą w ich rozwoju. - Brak jest dowodów uzasadniających tak restrykcyjną politykę, a w wielu krajach szczepienia są podawane bezpiecznie przez pielęgniarki i farmaceutów - stwierdza się w stanowisku UE.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH