Eksperci nie podzielają entuzjazmu decydentów ws. szybkiej dostępności szczepionek. Chodzi o logistykę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   24-11-2020, 08:01

Eksperci nie podzielają entuzjazmu decydentów ws. szybkiej dostępności szczepionek. Chodzi o logistykę Minister zdrowia powołał zespół, który opracowuje kwestie zakupu, sprowadzania i dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19 do kraju. Ale konkretów nadal brak (fot. Pixabay)

Obecnie nie ma dostępnych rozwiązań, aby w sposób sprawny i bezproblemowy prowadzić powszechną dystrybucję milionów opakowań szczepionki przy warunkach przechowywania -70 st C. Tu producent musi przeprowadzić optymalizacje technologiczne, by szczepienie populacyjne było możliwe - zaznacza Michał Byliniak.

Taki ma plan resort zdrowia. Jak poinformowała Joanna Koc z Ministerstwa Zdrowia, w pierwszej kolejności szczepionka na pewno trafi do seniorów, osób z osłabioną odpornością oraz służb medycznych.

Minister Adam Niedzielski podkreśla, że szczepionka nie będzie obowiązkowa, ale rząd zamierza zachęcać Polaków do jej przyjęcia. Decydenci liczą, że zainteresowanie szczepionką zdecydowanie przekroczy to związane ze szczepieniami sezonowymi przeciw grypie, które w Polsce wynosi około 4 proc. Dlatego mówi się, że rząd zakupi co najmniej 20 mln dawek szczepionek.

Najnowsze badania jednak wskazują, że chociaż pandemia nie odpuszcza to nasza gotowość do zaszczepienia się wyraźnie maleje. Sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej (z połowy listopada) wskazuje, że obecnie zdecydowaną chęć zaszczepienia się deklaruje już tylko 15,9 proc. Polaków, kolejne 26,7 proc. badanych taka możliwość rozważa, a zdecydowanie na nie jest 28 procent.

Na niekorzyść może działać też fakt konieczności podania dwóch dawek preparatu.

Pojawia się kolejny problem
Powszechne szczepienia przeciw koronawirusowi mogą jednak całkowicie zablokować przychodnie. Zdaniem specjalistów należy poszukać nowych rozwiązań umożliwiających przeprowadzenie szczepień na tak dużą skalę. 

Jak mówił nam wcześniej dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, jednym z rozwiązań, które udrożni polski system zdrowia w tym obszarze jest umożliwienie wykonywania szczepień w aptekach. 

Ekspert zwracał uwagę, że wprawdzie występują u nas poważne braki kadrowe wśród lekarzy, to w kraju mamy wystarczająco duży farmaceutów, którzy posiadają wiedzę pozwalającą na włączenie ich do programu szczepień. Dodatkowo to profesja ciesząca się zaufaniem społecznym i dobrze komunikująca się z pacjentami.

- Jeżeli staniemy przed problemem zaszczepienia większości społeczeństwa przeciwko COVID-19 to farmaceuci będą nieodzowni, by to się powiodło. Dla systemu to szansa na to, że będzie szybciej reagował w przypadku nieprzewidzianych wybuchach epidemii - wyjaśniał dr hab. Ernest Kuchar.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH