Eksperci oceniają chiński rynek leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: obserwatorfinansowy.pl/ rynekaptek.pl   13-04-2017, 10:09

Eksperci oceniają chiński rynek leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Innowacyjność w obszarze farmacji jest priorytetem Chin - ten sektor po okresie gwałtownego rozwoju stał się drugim największym rynkiem leków na świecie - oceniają specjaliści. Ale nadal dominują na nim leki generyczne.

Według szacunków Departamentu Handlu USA, chiński rynek farmaceutyczny może wzrosnąć ze 108 mld dolarów w 2015 r. do około 167 mld dolarów w roku 2020. Dla porównania – Stany Zjednoczone rocznie wydają na leki około 400 mld dolarów - przypomina serwis obserwatorfinansowy.pl.

Jednak rynek chiński ma szereg barier rozwojowy. Jedną z nich jest nadmierna generyzacja rynku. Chińskie firmy sprzedają głównie tanie leki generyczne, na których zarabiają niewielkie marże. Przemysł farmaceutyczny jest rozproszony - składają się na niego tysiące niewielkich producentów i dystrybutorów.

To powoduje, że brakuje pieniędzy na rozwój innowacji. Według zeszłorocznego raportu WHO większość chińskich firm farmaceutycznych przeznacza mniej niż 5 proc. przychodów ze sprzedaży na badania i rozwój (globalne koncerny farmaceutyczne zwykle przeznaczają 14-18 proc.).

Więcej: https://www.obserwatorfinansowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH