Eksperci PAN prognozowali 3 scenariusze. Raportem zajmą się senatorowie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: senat, PAN/ rynekaptek.pl   16-10-2020, 11:04

Eksperci PAN prognozowali 3 scenariusze. Raportem zajmą się senatorowie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu kilku tygodni od początku roku szkolnego można spodziewać się ognisk w placówkach edukacyjnych (...) możliwości Inspekcji Sanitarnej zostaną szybko przekroczone skutkując szybkim wzrostem liczby zachorowań - napisali eksperci PAN w raporcie z września prognozując różne scenariusze rozwoju epidemii.

19 października 2020 roku, o godz. 12.00 w Senacie RP odbędzie się posiedzenie Senackiego Zespołu - Zdrowie Polaków, któremu przewodniczy senator Beata Małecka-Libera.

Senatorowie zajmą się raportem "Zrozumieć COVID-19", opracowanym przez Zespół ekspertów przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk w połowie września 2020 roku.

Autorzy raportu w przystępny sposób opisali pierwszy okres (od marca do września 2020 r ) przebiegu epidemii COVID-19 w Polsce.

Przedstawili, co udało się w ciągu tych 8 miesięcy poznać, jeśli chodzi o biologię wirusa SARS-CoV-2 oraz fizjologię choroby COVID-19. Opisali metody testowania obecności SARS-CoV-2 u osób zarażonych i metody ich leczenia, sposoby ograniczenia rozwoju epidemii, skupiając się na mechanizmach zarażania się wirusem i sposobach minimalizowania prawdopodobieństwa tego procesu.

Autorzy napisali też o ekonomicznych, psychologicznych i społecznych skutkach epidemii COVID-19 oraz przedstawili różne scenariusze rozwoju sytuacji epidemicznej w najbliższych miesiącach: od optymistycznego do pesymistycznego.

W tym ostatnim scenariuszu, który zdaje się aktualnie spełniać, mamy zakaźność dzieci podobną do zakaźności dorosłych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku grypy.

"W ciągu kilku tygodni od początku roku szkolnego można spodziewać się ognisk w placówkach edukacyjnych zwłaszcza na terenach, na których już obecnie obserwuje się zwiększoną zapadalność, a przypadki nie są związane z rozpoznanym ogniskiem" - napisali eksperci.

Drugim elementem ryzyka jest brak przestrzegania zaleceń dystansowania i noszenia maseczek, biorąc pod uwagę, że z przyczyn pogodowych, w okresie jesienno-zimowym ludzie częściej przebywają w przestrzeniach zamkniętych, gdzie ryzyko transmisji jest wielokrotnie wyższe. W tym scenariuszu możliwości Inspekcji Sanitarnej najprawdopodobniej zostałyby szybko przekroczone skutkując szybkim wzrostem liczby zachorowań.

Raport PAN: https://informacje.pan.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH