Eksperci podpowiadają: ograniczenie kolejek, dostępność do leków, integracja opieki zdrowotnej i społecznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KG/ rynekaptek.pl   21-10-2019, 19:46

Eksperci podpowiadają: ograniczenie kolejek, dostępność do leków, integracja opieki zdrowotnej i społecznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie cieszmy się, że o 50 proc. wzrosła liczba zapisanych recept elektronicznych, bo to nie jest miernik. Ważne, jak się w tym czasie wydłużyły czas porad i dostępność do lekarza - mówił Paweł Górski w finale sesji inauguracyjnej jubileuszowego XV Forum Rynku Zdrowia (21 października) uczestnicy zaproponowali swoje ‘’Piątki dla zdrowia’’.

Adam Niedzielski, prezes NFZ wskazywał, że zamiast przedstawiania abstrakcyjnych ocen, analiz, trzeba definiować bardzo konkretne projekty, których zadaniem jest rozwiązanie bardzo konkretnego projektu: - Rzeczywistość, z którą mierzymy się w ochronie zdrowia jest tak skomplikowana, że trzeba ją rozwiązywać krok po kroku. Niestety od rachunku ekonomicznego nie da się uciec. Jest on tym, co nawet najciekawsze pomysły zweryfikuje bardzo szybko i doprowadzi do ich upadku. Punkt pierwszy to wzrost nakładów. Uważam, że powinniśmy bardzo dużo pracy włożyć w równoległy strumień pracy nad efektywnością na poziomie mikro i na poziomie systemu oraz uruchomić racjonalny proces mierzenia, liczenia i ważenia. Profilaktyka - jeżeli nie zadziałamy teraz realnymi działaniami, to za 10 lat zderzymy się ze ścianą i nie pomoże żadne 6 ani 8 proc. PKB.

Tomasz Latos, poseł, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia podkreślał, że nie można działać doraźnie, ad hoc: - Brakuje nam pewnej konsekwencji. Ustalmy co ma być za 5-10 lat i konsekwentnie w tym kierunku zmierzajmy. Realizując jedynie poszczególne ustawy - nie tylko pacjenci, ale i eksperci nie wiedzą czemu służy taka czy inna zmiana. Powinniśmy działać systemowo. Szpitale publiczne i niepubliczne - należy je traktować jako uzupełniający się wzajemnie element całego systemu.

Bartłomiej Łukasz Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta zwracał uwagę na zmianę struktury udzielania świadczeń medycznych, kontynuowanie polityki w sprawie POZ, czyli bodźce ekonomiczne dotyczące profilaktyki, diagnostyki i opiekowania się osobami przewlekle chorymi. Jeśli chodzi o AOS: …- urealnienie wycen, premiowanie przyjmowania pacjentów pierwszorazowych oraz najtrudniejsza rzecz - przeprofilowanie działalności części działających szpitali w kierunku opieki długoterminowej. Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta - prawie 10 proc. pacjentów hospitalizowanych doznaje zdarzenia niepożądanego. Odejście od dogmatu penalizacji na rzecz dogmatu poszukiwania rozwiązania problemu i rozwiązywania go na przyszłość. Uchwalenie nowej ustawy ''no fault’’, ale przede wszystkim zapewnienie właściwego finansowania tego systemu. Profilaktyka - badania w ramach obowiązkowej medycyny pracy, edukacja - Fundusz Edukacji Zdrowotnej, wiedza o zdrowiu, koordynacja programów edukacyjnych, rządowy portal wiedzy o zdrowiu. Psychiatria - przede wszystkim wdrożenie reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH