Eksperci podpowiadają: ograniczenie kolejek, dostępność do leków, integracja opieki zdrowotnej i społecznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KG/ rynekaptek.pl   21-10-2019, 19:46

Eksperci podpowiadają: ograniczenie kolejek, dostępność do leków, integracja opieki zdrowotnej i społecznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie cieszmy się, że o 50 proc. wzrosła liczba zapisanych recept elektronicznych, bo to nie jest miernik. Ważne, jak się w tym czasie wydłużyły czas porad i dostępność do lekarza - mówił Paweł Górski w finale sesji inauguracyjnej jubileuszowego XV Forum Rynku Zdrowia (21 października) uczestnicy zaproponowali swoje ‘’Piątki dla zdrowia’’.

Magdalena Kołodziej, wiceprezes zarządu Fundacji My Pacjenci była za zwiększeniem finansowania, ale i patrzeniem szeroko na system, by te środki były optymalnie wykorzystane: - Spojrzenie na skalę wydatków prywatnych - zadbanie o to, żeby ich wysokość została zmniejszona. Ocena kolejek i takie rozwiązanie systemowe, by tego pacjenta nie stawiać w wiecznej kolejce. Położenie większego nacisku na profilaktykę, edukację, wzmocnienie roli POZ, zadbanie o koordynację leczenia, by pacjent wychodzący ze szpitala po drogich procedurach medycznych, nie miał zaprzepaszczonych wyników medycznych. Jakość i bezpieczeństwo - jak najbardziej, ale i dostęp do informacji o nich.

Stanisław Maćkowiak, prezes zarządu Federacji Pacjentów Polskich kładł nacisk na eliminację nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych: - Ograniczenie kolejek, dostępność do leków. Uporządkowanie szpitali w kontekście opieki senioralnej. Zwiększenie finansowania systemu, ale w kolejności najpierw świadczenia, refundacja, w tym rozwiązanie systemowe nowelizacja ustawy refundacyjnej, potem kadry. Systemowa profilaktyka: badania kontrolne, szczepienia - z zaangażowaniem samorządów i MZ. Wiedza o zdrowiu - konkretny przedmiot w systemie edukacji.

Krzysztof Kopeć, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zwracał uwagę, że skoro w debatach przedwyborczych wszystkie partie zgadzały się, że wspieranie przemysłu farmaceutycznego w Polsce jest ważne - najwyższy czas przestać o tym mówić i wdrożyć narzędzia stymulujące rozwój: - Na RTR (refundacyjny tryb rozwojowy) czekamy już 4 lata. Po drugie: pacjent powinien być najważniejszy. Konkurencja na rynku leków biologicznych obniżyła ich ceny przeszło o połowę. Wydaje się, że rozwijająca się gospodarka, nasze środki, także środki NFZ i te, które są generowane z oszczędności na tym rynku powinny zwiększać dostęp. Powinniśmy przekładać je z restrykcyjnych programów lekowych do katalogu chemioterapii i apteki, po to, żeby pacjent miał bliżej do tych leków. Powinien też powstać międzyresortowy zespół, w którym osobiście byliby obecni minister zdrowia, prezes NFZ, ale także szefowie resortów gospodarczych. Tylko zlikwidowanie silosowości, o której była mowa może pokazać, że działamy w jednym kierunku.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH