Eksperci podpowiadają: ograniczenie kolejek, dostępność do leków, integracja opieki zdrowotnej i społecznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KG/ rynekaptek.pl   21-10-2019, 19:46

Eksperci podpowiadają: ograniczenie kolejek, dostępność do leków, integracja opieki zdrowotnej i społecznej Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL był zdania, że system powinien być tak zorganizowany, żeby nie trzeba było co chwilę różnych doraźnych działań (fot. archiwum)

Nie cieszmy się, że o 50 proc. wzrosła liczba zapisanych recept elektronicznych, bo to nie jest miernik. Ważne, jak się w tym czasie wydłużyły czas porad i dostępność do lekarza - mówił Paweł Górski w finale sesji inauguracyjnej jubileuszowego XV Forum Rynku Zdrowia (21 października) uczestnicy zaproponowali swoje ‘’Piątki dla zdrowia’’.

Robert Rusak, prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED przekonywał, że zanim zaczniemy wprowadzać zmiany musimy mieć strategię: musimy mieć politykę ochrony zdrowia, a nie uprawiać politykę. Zabija nas doraźne załatwianie spraw. W kampanii wyborczej mieliśmy prawdziwy festiwal rozdawania i wymyślania nowych rzeczy. Musimy zacząć od postaw, od zdefiniowania od tego, co to jest jakość, wartość dodana, płacenie za efekt kliniczny - i gdzie w tym wszystkim jest jeszcze koszt ekonomiczny.

Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu Asseco Poland SA wskazywał, że przez wiele lat informatyzacji odnieśliśmy liczne sukcesy, ale nie udało się nam zbudować architektury systemu informatycznego: - Nie wiemy do dzisiaj - jacy interesariusze systemu do jakich informacji mają prawo, jakie informacje powinni otrzymywać i w jakiej formie. Jesteśmy już tak dojrzali technologicznie, że najwyższy czas, żeby tę architekturę zbudować, żeby usiąść razem z organizatorem opieki zdrowotnej, dostawcami i producentami technologii informatycznych i naszkicować taki podstawowy kodeks: jakie informacje do czyich dyspozycji, jakie informacje, kto będzie wytwarzał i do jakich będzie miał prawo. Następna rzecz to elektroniczna dokumentacja medyczna - podstawa jakiejkolwiek informatyzacji. W następnej kadencji powinniśmy udostępnić podmiotom prywatnym te zasoby informacyjne, które powstały za publiczne pieniądze. Nie może być tak, że podmioty prywatne nie będą miały dostępu do tych danych, do jakich ma Internetowe Konto Pacjenta. Tylko wtedy damy pacjentom pełna gamę korzyści wynikających z informatyzacji.

Krzysztof Madej, wiceprezes NRL uważał, że problemem jest sposób mówienia o tym, jak trzeba osiągnąć cele, które przytaczamy, a nie jakie to są cele: - W celach mamy zgodność, natomiast w odpowiedzi na pytanie, jak je osiągnąć zaczynają się problemy. Wystarczy wziąć dowolny program przed wyborami - wyszczególnione są cele, ale nie ma odpowiedzi jak je osiągnąć. Dopóki nie będziemy organizowali konferencji i budowali zaplecza eksperckiego dla świata polityki i próbowali odpowiadać na pytanie jak osiągnąć ten cel, nic z tego nie będzie, będziemy cały czas na etapie pobożnych życzeń.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH