Eksperci: to ostatni moment, żeby zweryfikować reguły walki z wirusem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   08-10-2020, 08:01

Eksperci: to ostatni moment, żeby zweryfikować reguły walki z wirusem Zdaniem profesora tak ważne jest, by w dobie koronawirusa nie przestawać leczyć innych chorób. Skupienie się na koronawirusie może mieć bowiem katastrofalne skutki (fot. Pixabay)

Ludzie umierają w dużej mierze z powodu chorób, które są nazywane towarzyszącymi koronawirusowi. Ja bym odwrócił to, bo to COVID-19 jest choroba współtowarzysząca, a pacjenci umierają powodu chorób zasadniczych - mówi prof. Robert Flisiak.

Nie przestawać leczyć innych chorób
Pytany, jak liczba zakażonych może zmieniać się w kolejnych tygodniach, prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, uważa, że trudno wyrokować w tej sprawie, bo pandemia wciąż nas zaskakuje. - Próba prognozowania przebiegu pandemii dziś, to jak wróżenie z fusów. Jeżeli jednak nie zmienimy podejścia do wirusa, to krzywa zachorowań będzie szybko rosła - zaznacza.

Profesor przyznaje, że wraz ze wzrostem zachorowań także system będzie coraz mniej wydolny. A już obecnie są miejsca, które mają z tym duże problemy. Profesor zwraca uwagę, że od kilku miesięcy zakaźnicy apelują o tworzenie w każdym szpitalu oddziału obserwacyjnego, proporcjonalnego do wielkości szpitala.

- Jeżeli spojrzymy na statystyki, to jasno widzimy, że chorzy umierają nie z powodu covidu, tylko z powodu innych chorób, którym koronawirus towarzyszył. Ci pacjenci z powodu COVID-19 stracili dostęp do opieki zdrowotnej w schorzeniu, które im najbardziej doskwiera i to doprowadziło ich do śmierci - podkreśla ekspert.

Jak wyjaśnia ekspert, te oddziały obserwacyjne hospitalizowałyby chorych, którzy trafiliby do szpitala z powodu choroby zasadniczej, na którą cierpią, a przy okazji wykryto u nich zakażenie koronawirusem. W przeciwnym wypadku grozi nam zablokowanie opieki opieki zdrowotnej w innych schorzeniach. Powinniśmy myśleć o tym, że ludzie umierają w dużej mierze z powodu chorób, które są nazywane towarzyszącymi koronawirusowi, a ja bym odwrócił to, bo to COVID-19 jest choroba współtowarzysząca, a pacjenci umierają powodu chorób zasadniczych.

Dlatego zdaniem profesora tak ważne jest, by w dobie koronawirusa nie przestawać leczyć innych chorób. Skupienie się na koronawirusie może mieć bowiem katastrofalne skutki.

Więcej: https://www.rynekzdrowia.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH