Eksperci: wyszczepialność jest na poziomie 90%, ale...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-11-2017, 10:43

Eksperci: wyszczepialność jest na poziomie 90%, ale... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce ponad 90 proc. rodziców szczepi swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Ruchy antyszczepionkowe budzą jednak niepokój, bo szczepienia służą i konkretnemu dziecku, i całemu społeczeństwu - przekonywali uczestnicy konferencji lekarzy i prawników w Katowicach.

Zorganizowana w piątek (17 listopada) III edycja Śląskiej Konferencji Medyczno-Prawnej była poświęcona chorobom zakaźnym i szczepieniom ochronnym.

- Wyszczepialność dzieci w Polsce w tej chwili jest jeszcze zadowalająca, przekracza 90 proc., natomiast niepokojące jest to, że odchodzimy od niektórych szczepionek, tych sztandarowo wykorzystywanych przez ruchy antyszczepionkowe, które mają rzekomo przynosić autyzm. To twierdzenia niepoparte żadnymi badaniami naukowymi - powiedział dziennikarzom Grzegorz Hudzik, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

Efektem jest - jak mówił - obserwowany wzrost zachorowań na odrę, świnkę czy różyczkę.

- Tych chorób nie powinno być, bo mamy skuteczne narzędzia ich eliminacji - szczepionki - powiedział. Jak zaznaczył, problem może się nasilać wraz z napływem do Polski cudzoziemców z krajów, gdzie tzw. wyszczepialność jest niższa.

Hudzik przypomniał, że za uporczywe uchylanie się od szczepień rodzic może zostać ukarany grzywną w wysokości 5 tys. zł.

- Dotychczas tych kar nie było dużo, staramy się raczej edukować, ''szczepić wiedzą'' - powiedział.

Prof. Stanisława Kalus z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie postulowała przekazywanie na piśmie pacjentom przez lekarzy szerszych informacji o danej procedurze, jej skutkach ubocznych, ale też skutkach rezygnacji z niej. Pacjent miałby wówczas możliwość dokładnego zapoznania się z sytuacją i możliwość podjęcia w pełni świadomej decyzji.

- Odpowiedzialność rodzicielska powinna być czymś, co wyznacza sferę zachowania rodzica zgodną z dobrem dziecka i interesem społecznym. Celem szczepień jest uchronienie dzieci przed chorobami zakaźnymi, ale mają też drugi cel - wyeliminowanie tych chorób z życia społecznego - powiedziała prof. Kalus.

Konferencja medyczno-prawna w Katowicach ma pomóc zbliżyć te dwa środowiska, wypracować wspólny głos w sprawach ważnych dla zdrowia publicznego i zdrowia jednostki, a także popularyzować i przedstawiać rzeczywiste ryzyko społeczne wynikające z zaniechania szczepień i optymalne drogi zażegnania niebezpieczeństw.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH