Eksperci: zaniechanie wizyty u onkologa może być groźniejsze niż skutki pandemii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-10-2020, 11:32

Eksperci: zaniechanie wizyty u onkologa może być groźniejsze niż skutki pandemii Warto zauważyć, że spadek zgłaszalności do ośrodków onkologicznych nie wynika jedynie z winy pacjentów - z niektórych regionów Polski otrzymujemy od pacjentów informacje o utrudnionym dostępie do lekarza pierwszego kontaktu i innych specjalizacji, ale także do niektórych procedur diagnostycznych (fot. Pixabay)

Onkolodzy i organizacje pacjentów apelują, żeby z powodu nowej fali zakażeń koronawirusem pacjenci nie odraczali diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego. Spadek zgłaszalności nie wynika jedynie z winy pacjentów - są informacje o utrudnionym dostępie do lekarza i procedur.

W ostatnich dniach wykrywanych jest w naszym kraju więcej zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 niż kilka tygodni wcześniej. 12 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w minionej doby zakażenie to zdiagnozowano testami genetycznymi u prawie 4,4 tys. osób, a dzień wcześniej - u około 4,2 tys. W piątek odnotowano rekordową jak na razie liczbę 5,3 tys. zakażeń.

Onkolodzy i organizacje pacjentów obawiają się zatem, że część pacjentów może z tego powodu się zniechęcić do badań diagnostycznych oraz leczenia w razie wykrycia choroby nowotworowej. Tak było w czasie lockdownu, kiedy spadła liczba wydawanych kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego).

- Apelujemy do chorych, aby nie czekali na koniec pandemii, ponieważ rak nie czeka. Diagnostyki i leczenia nowotworów nie można odkładać na później. Opóźnienie rozpoznania i rozpoczęcia terapii pogarsza szansę wyleczenia - przekonuje w informacji przekazanej PAP prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Według raportu "Onkologia w dobie COVID 19", przygotowany przez Fundację Onkologia 2025, w kwietniu i w maju 2020 w województwach śląskim, mazowieckim i warmińsko - mazurskim liczba wykonywanych mammografii spadła o ponad 90 proc., a cytologii o 85-95 procent.

Niepokojące są też dane Narodowego Funduszu Zdrowia: w okresie od 1 stycznia do 11 września 2020 r. wydano o 16 300 kart DiLO - mniej niż w tym samym okresie 2019 r., co oznacza spadek o około 25 proc.

Eksperci obawiają się, że prawie połowa pacjentów trafiła lub trafi później niż powinna na pierwsze wizyty do onkologa, chirurga onkologicznego lub radioterapeuty. Z tego powodu liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych może wzrosnąć nawet o 20 procent.

- Hasło "Zostań w domu" nie dotyczy osób z objawami mogącymi mieć związek z nowotworem oraz chorych w czasie leczenia przeciwnowotworowego. W chorobach nowotworowych czas ma ogromne znaczenie, dlatego priorytetem jest utrzymanie diagnostyki i terapii - tłumaczy prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH