Eksport jest główną siłą branży farmaceutycznej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Business Insider Polska/rynekaptek.pl   05-10-2017, 15:47

Eksport jest główną siłą branży farmaceutycznej? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku polski eksport produktów farmaceutycznych przekroczył miliard euro, czyli ponad 4 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego stanowi to wzrost o ponad 10 procent.

Jak wyjaśnia Tomasz Starzyk, ekspert firmy Bisnode Polska, to wynik mający szansę okazać się lepszym niż ubiegłoroczny - wówczas polskie firmy za granicą sprzedały produkty warte prawie 2,7 mld euro, czyli ok.12 mld zł.

W porównaniu z 2010 rokiem wartość sprzedaży zagranicznej wzrosła o miliard euro, a polski rynek farmaceutyczny odnotowuje stały wzrost, generując obecnie wartość odpowiadającą około 1 proc. naszego PKB. Oznacza to, że Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym co do wielkości w Unii Europejskiej - pisze portal Business Insider Polska.

Eksport leków samej Polpharmy w ubiegłym roku miał wartość 672 mln zł, rok wcześniej zaś 616,2 mln zł.

Polpharma przoduje także pod względem nakładów na inwestycje. Dołączając do niej też inne firmy z branży okazuje się, że w sumie odnotowały one łączny przychód wynoszący nieco ponad 75 mld zł oraz zysku netto ponad 1,5 mld zł, a więc średnio 2,07 proc., w 2016 roku.

- Firmy, które przyniosły największy zysk netto w 2016 roku to kolejno: Grupa TZMO, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals oraz Farmacol. Te firmy to również duzi eksporterzy, o wartości eksportu powyżej 1 mld zł każdy - wylicza Maciej Bogucki, prezes Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia.

Z kolei jak przyznaje Krzysztof Kępiński, członek zarządu GSK, „jeśli myślimy o ekspansji z Polski na rynki zagraniczne, to oczywiście eksport jest naszą główną siłą”.

Więcej: https://businessinsider.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH