"EllaOne na recepcie to decyzja medyczna"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-04-2017, 14:43

"EllaOne na recepcie to decyzja medyczna" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uważamy, że tabletka antykoncepcyjna "dzień po" powinna być na receptę; zdecydowanie kwestie medyczne determinują takie a nie inne działania w tej sprawie - stwierdził w czwartek (6 kwietnia) rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że chodzi też o ujednolicenie polityki lekowej.

Zgodnie z charakterystyką tabletek ellaOne, lek ten przede wszystkim zapobiega owulacji bądź ją opóźnia. Ponadto może on uniemożliwić zagnieżdżenie się embrionu w błonie śluzowej macicy. Tabletki nie powinny być stosowane przez kobiety podejrzewające, że są w ciąży, choć nawet wtedy przyjęcie ellaOne nie prowadzi do przerwania ciąży.

Przeciwna ograniczaniu dostępu do ellaOne jest Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która przekonywała, że pigułka nie jest nadużywana przez nastolatki.

- Jeśli polski parlament przyjmie projektowany przepis, Polska dołączy do trzech krajów, które jako ostatnie w Europie dopuszczają sprzedaż antykoncepcji awaryjnej wyłącznie na receptę. Należą do nich: Rosja, Węgry, Albania - wskazywała Federacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH