EMA do Strasburga, PE do Brukseli?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-07-2017, 13:04

EMA do Strasburga, PE do Brukseli? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Unijni europarlamentarzyści i urzędnicy prowadzą dyskretne rozmowy w sprawie przeniesienia siedziby Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) do Strasburga, a z którego do Brukseli przeniesiono by siedzibę PE.

Europarlamentarzyści spotykają się w Strasburgu podczas jednej sesji w miesiącu, a w pozostałe dni pracują w Brukseli. Utrzymywanie dwóch siedzib PE generuje ogromne koszty związane z transportem czy wynajęciem hoteli, szacowane na 114 mln euro rocznie. Sprawa przeniesienia siedziby PE ze Strasburga do Brukseli jest publicznie podnoszona co jakiś czas. Przeprowadzka wymaga Francji zmiany unijnych traktatów, zgodnie z którymi siedzibą PE jest Strasburg.

Z kolei decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE oznacza dla Europejskiej Agencji ds. Leków konieczność wyprowadzki z Londynu. Na przeniesienie EMA do Strasburga musiałyby zgodzić się też inne unijne kraje, rezygnując ze swoich ambicji do przyjęcia na swoje terytorium siedziby regulatora ds. leków, a wyraziło tym zainteresowanie ok. 40 europejskich miast z 27 krajów unijnych wyraziło tym zainteresowanie. 

Wśród unijnych krajów, które chciałyby gościć siedzibę EMA, jest także Polska.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży medykamentów. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób.

Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic. Inną dużą unijną agencją w Londynie, która również będzie się przenosić do nowej siedziby, jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH