Euler Hermes: wśród niewypłacalnych firm branża farmaceutyczna

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Euler Hermes/rynekaptek.pl   24-11-2017, 12:35

Euler Hermes: wśród niewypłacalnych firm branża farmaceutyczna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Euler Hermes, wiodący globalny ubezpieczyciel należności handlowych podał, że liczba niewypłacalności firm w październiku br. wyniosła 80 wobec 66 rok wcześniej. Wśród nich znalazły się trzy z branży farmaceutycznej.

Niewypłacalności obejmują niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującą upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego. Jak wynika z oficjalnych danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego, od początku opublikowanych niewypłacalności polskich firm było 753 wobec 655 w analogicznym okresie ubiegłego roku (wzrost o 15 proc.).

Jak czytamy w komunikacie: "Obecne tempo wzrostu liczby niewypłacalności utrzyma się do końca bieżącego roku - dopiero w przyszłym roku za sprawą m.in. efektu statystycznego (wyższej bazy w roku bieżącym) i wzrostu inwestycji może ono ulec zmniejszeniu".

Podano również, że generalnie - problemy mają nie tylko hurtownie art. spożywczych czy szerzej konsumenckich, ale ze wszystkich branż, także wyrobów plastikowych, elektrycznych, farmaceutyków (aż 3 przypadki), IT, wyposażenia wnętrz, kosmetyków, art. budowlanych.

Nie można wykluczyć, że na wzrost niewypłacaności wpływ ma kwestia kontroli podatkowych i nowe regulacja m.in. na rynku farmaceutycznym, przewozu i obrotu paliwami, co skutkuje tym, że m.in. w obrocie paliwami, elektroniką, wspomnianymi farmaceutykami trudniej jest obecnie przeprowadzać bardzo zyskowne do niedawna operacje reeksportu, tj. nielegalnego równoległego eksportu etc. Mają one niewiele wspólnego z podstawową działalnością, z jaką kojarzyć można firmy o tym profilu, a przede wszystkim - psują rynek, stanowią nieuczciwą konkurencję wobec podmiotów nieuciekających się do tego typu działań wbrew lub obok obowiązującego prawa.

W ocenie ekspertów oczyszczanie rynku z takich podmiotów sprzyja uczciwej konkurencji.

Więcej: www.eulerhermes.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH