Europa Środkowa: przyszedł zły czas dla aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR/rynekaptek.pl   29-03-2010, 10:19

Europa Środkowa: przyszedł zły czas dla aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W regionie Europy Środkowej nasila się zjawisko bankrutowania aptek. Powodem jest m.in. kryzys ekonomiczny i zmiany w prawie.

Rok 2009 przyniósł spadek liczby aptek w niektórych krajach Europy Środkowej. W Polsce liczba placówek aptecznych zaczęła spadać od połowy 2009 roku. Główną przyczyną redukcji w liczbie aptek jest nasycenie rynku, z powodu którego wiele placówek operowało poniżej progu opłacalności – ocenia firma badawcza PMR w raporcie „Distribution on the pharmaceutical market in Central Europe 2010. Comparative analysis of Poland, Hungary, Romania, Czech Republic, Slovakia and Bulgaria”.

Z podobnymi problemami borykają się apteki w innych krajach regionu. W Czechach liczba aptek zaczęła spadać już w 2008 roku. Około 400 aptek może wkrótce zbankrutować na Węgrzech, ponieważ w tegorocznym budżecie rząd nie przewidział bezzwrotnej pomocy finansowej dostępnej wcześniej dla wybranych aptek. Kilkaset aptek zbankrutowało również w Bułgarii, a kolejne kilkaset było na skraju bankructwa, z powodu kryzysu ekonomicznego, obniżenia marż i ostatnich zmian w prawie.

Sytuację niektórych aptek może pogorszyć możliwość sprzedaży leków przez internet. Regulacje dotyczące sprzedaży internetowej i wysyłkowej leków nie są jednorodne we wszystkich krajach regionu. – Najbardziej liberalne jest prawo w Polsce, w Czechach i na Słowacji, gdzie wszystkie leki OTC mogą być sprzedawane przez internet. W Węgrzech ograniczona liczba leków OTC może być sprzedawana online. W Bułgarii i Rumunii taka sprzedaż również ma miejsce, ponieważ nie jest wprost zabroniona przez regulacje prawne w tych krajach – wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR.
 
Na Słowacji internetowa sprzedaż leków została dopuszczona w grudniu 2009 roku, a od połowy marca, kiedy rozporządzenie dotyczące zasad sprzedaży wysyłkowej weszło w życie, apteki mogą ubiegać się o pozwolenie na wysyłkową sprzedaż farmaceutyków.
Sprzedaż internetowa leków i sprzętu medycznego na Słowacji jest ograniczona do produktów dostępnych bez recepty i nie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wprowadzone zmiany zostały ocenione pozytywnie przez Słowacją Izbę Farmaceutów. Według Izby, obecne prawo przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa pacjentów, ponieważ w przeszłości dostawy leków przez internet nie były dobrze monitorowane, a przez to często odbywały się bez przestrzegania podstawowych zasad logistyki. Często przedmiotem sprzedaży wysyłkowej były również produkty, które nawet nie były zarejestrowane na Słowacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH