
W regionie Europy Środkowej nasila się zjawisko bankrutowania aptek. Powodem jest m.in. kryzys ekonomiczny i zmiany w prawie.
Rok 2009 przyniósł spadek liczby aptek w niektórych krajach Europy Środkowej. W Polsce liczba placówek aptecznych zaczęła spadać od połowy 2009 roku. Główną przyczyną redukcji w liczbie aptek jest nasycenie rynku, z powodu którego wiele placówek operowało poniżej progu opłacalności – ocenia firma badawcza PMR w raporcie „Distribution on the pharmaceutical market in Central Europe 2010. Comparative analysis of Poland, Hungary, Romania, Czech Republic, Slovakia and Bulgaria”.
Z podobnymi problemami borykają się apteki w innych krajach regionu. W Czechach liczba aptek zaczęła spadać już w 2008 roku. Około 400 aptek może wkrótce zbankrutować na Węgrzech, ponieważ w tegorocznym budżecie rząd nie przewidział bezzwrotnej pomocy finansowej dostępnej wcześniej dla wybranych aptek. Kilkaset aptek zbankrutowało również w Bułgarii, a kolejne kilkaset było na skraju bankructwa, z powodu kryzysu ekonomicznego, obniżenia marż i ostatnich zmian w prawie.
Sytuację niektórych aptek może pogorszyć możliwość sprzedaży leków przez internet. Regulacje dotyczące sprzedaży internetowej i wysyłkowej leków nie są jednorodne we wszystkich krajach regionu. – Najbardziej liberalne jest prawo w Polsce, w Czechach i na Słowacji, gdzie wszystkie leki OTC mogą być sprzedawane przez internet. W Węgrzech ograniczona liczba leków OTC może być sprzedawana online. W Bułgarii i Rumunii taka sprzedaż również ma miejsce, ponieważ nie jest wprost zabroniona przez regulacje prawne w tych krajach – wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR.
Na Słowacji internetowa sprzedaż leków została dopuszczona w grudniu 2009 roku, a od połowy marca, kiedy rozporządzenie dotyczące zasad sprzedaży wysyłkowej weszło w życie, apteki mogą ubiegać się o pozwolenie na wysyłkową sprzedaż farmaceutyków.
Sprzedaż internetowa leków i sprzętu medycznego na Słowacji jest ograniczona do produktów dostępnych bez recepty i nie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.
Wprowadzone zmiany zostały ocenione pozytywnie przez Słowacją Izbę Farmaceutów. Według Izby, obecne prawo przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa pacjentów, ponieważ w przeszłości dostawy leków przez internet nie były dobrze monitorowane, a przez to często odbywały się bez przestrzegania podstawowych zasad logistyki. Często przedmiotem sprzedaży wysyłkowej były również produkty, które nawet nie były zarejestrowane na Słowacji.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych