Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności będą mogli szczepić. Pytają jednak o pieniądze

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   25-01-2021, 08:01

Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności będą mogli szczepić. Pytają jednak o pieniądze Decydenci wsłuchali się w głos ekspertów i rozszerzyli uprawnienia do podawania szczepień na kolejne zawody medyczne w ramach nowelizacji ustawy antycovidowej (fot. Pixabay)

Diagności są wstępnie na tak, jeśli chodzi o włączenie się w akcję szczepień. Jednak uzależniają ją od informacji m.in. o tym czy przeszkolony diagnosta może zostać oddelegowany do punktu szczepień, czy może podpisywać umowy i jakiego rodzaju, jak będzie wyceniona procedura szczepienia.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że jako grupa zawodowa diagności są dobrze przygotowani do takich świadczeń. - Jednym z naszych podstawowych obowiązków jest prawidłowe pobieranie materiału do badań, w tym krwi. Oczywiście najczęściej robią to pielęgniarki w punktach pobrań, ale bezpośrednia praca z pacjentem nie jest niczym zaskakującym dla diagnostów - podkreśla.

Fizjoterapeuci też są za
Prezes Niewiadomska przyznaje, że włączenie nowych profesji do programu szczepień przeciwko COVID-19 ma olbrzymie znaczenie dla celu, jakim jest zaszczepienie w krótkim czasie ok. 30 mln obywateli.

Pogląd ten podziela prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. - Czy chcemy szczepić? Odpowiedź wydaje się oczywista, co potwierdza przeprowadzane przez nas badanie wśród naszych członków. Wynika z niego, że ponad 90 proc. z nich chce szczepić. Oczywiście warunkiem jest przejście specjalnego przeszkolenia. Dajemy też przykład i sami się szczepimy. Myślę, że wyszczepialność wśród przedstawicieli naszego zawodu będzie jedną z najwyższych w stosunku do innych grup zawodowych - mówi prof. Krawczyk.

- Mówimy o naszych kompetencjach, pokazujemy, co potrafimy i jakie czynności możemy wykonywać bezpiecznie i z korzyścią dla pacjenta. Przypominam, iż studiujemy na kierunku medycznym i wykonujemy samodzielny zawód medyczny. Od początku wspieramy walkę z pandemią: jesteśmy na oddziałach covidowych - podkreśla prof. Krawczyk.

- Na dniach zaprezentujemy i zaczniemy szkolić fizjoterapeutów w ramach programu fizjoterapii postcovidowej, który przygotowali nasi eksperci. Zresztą już wcześniej wspieraliśmy pacjentów, oddając do ich dyspozycji informator jak zachowywać się i wracać do formy po COVID-19 - zaznacza prezes KIF.

Jak zwraca uwagę, w wielu innych krajach fizjoterapeuci mają prawo, np. do leczniczego ostrzykiwania toksyną botulinową. - Kompetencje do wykonania iniekcji nie są nowe, jeśli spojrzymy na nasz zawód globalnie. Wielu Polaków pracuje w innych krajach i nie mają oni problemu z realizacją kompetencji właśnie do iniekcji - przekonuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH