"Farmaceuci są przyzwyczajeni do rewolucji"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   05-10-2017, 09:16

 "Farmaceuci są przyzwyczajeni do rewolucji" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od lutego 2019 r. wejdą w życie postanowienia unijnej dyrektywy fałszywkowej wraz z rozporządzeniem delegowanym dotyczącym monitorowania leków sfałszowanych. Farmaceuci dostrzegają jednak coraz więcej problemów związanych z koniecznością implementacji unijnych przepisów.

Zgodnie z unijną dyrektywą, każdy ze sprzedawanych leków na receptę oraz niektóre leki bez recepty będą musiały posiadać na swych opakowaniach unikalny kod. Aptekarz z kolei, wydając pacjentowi produkt, będzie musiał do oznaczenia przyłożyć specjalny czytnik. Jeśli system wskaże, że lek pochodzi z legalnego źródła – do sprzedaży dojdzie - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Farmaceuci dostrzegają jednak coraz więcej problemów związanych z koniecznością implementacji unijnych przepisów. Jak wyjaśnia gazeta, chodzi o kwestie praktyczne, czyli czy na przykład farmaceuta będzie mógł sprzedać ten sam lek po raz drugi, skoro jego kod zostanie już raz zeskanowany?

– To może mieć kolosalne znaczenie dla aptek, które prawdopodobnie nie będą mogły wprowadzać ponownie na stan leków raz już sprzedanych, np. zwróconych przez pacjentów z powodu błędnego wydania bądź wady jakościowej – wskazał Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Farmaceuci pytają również, czy będzie można wprowadzić na stan nadwyżki leków po remanencie, oraz czy będzie można dzielić opakowania leków, co aktualnie jest powszechną praktyką w wielu aptekach oraz ulgą dla pacjentów, którzy dzięki temu mogą zapłacić mniej.

Na te pytania szczegółowych odpowiedzi udzieli wkrótce Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), która właśnie jest tworzona. Eksperci jednak już teraz uspokajają i przekonują, że dramatu nie będzie.

– Farmaceuci są przyzwyczajeni do rewolucji. Wystarczy wspomnieć o przystosowaniu się do ustawy refundacyjnej. Damy sobie radę i tym razem – zapewnił Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków powstała w lipcu br. Jej celem jest stworzenie i wdrożenie informatycznego systemu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH