Farmaceuci uznali, że naruszono ich interes prawny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: skarzysko24.pl/ rynekaptek.pl   30-03-2017, 10:36

Farmaceuci uznali, że naruszono ich interes prawny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Radni Powiatu Skarżyskiego zajmą się projektem uchwały ws. odmowy uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Sprawa dotyczy rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu skarżyskiego uchwalonego na rok 2017.

Farmaceuci wystąpili z wnioskiem o usunięcie naruszenia ich interesu prawnego na początku marca.

Tym naruszeniem prawa jest przyjęcie uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu skarżyskiego na rok 2017 - informuje portal skarzysko24.pl.

Według aptekarzy z treści art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne nie wynikają żadne możliwości, ani obowiązki Rady Powiatu, do kształtowania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Według nich rozkład ten ma być dostosowany do potrzeb ludności, a zatem organ administracji zobowiązany jest wpierw zbadać te potrzeby.

Ponadto w uchwale dyżury nocne są uzasadniane "zaistnieniem nadzwyczajnej i trudnej do przewidzenia potrzeby podania leku". Tymczasem - zdaniem aptekarzy - stan nadzwyczajny to sytuacja, w której zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta. W takich okolicznościach, dana osoba nie szuka apteki, tylko udaje się do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Kolejnym punktem spornym, na który zwracają uwagę aptekarze, jest argumentacja radnych, że "w gestii właściciela apteki leży takie zorganizowanie jej pracy, aby bez względu na okoliczności zrealizować wskazany w ustawie i ustalony godzinowo w uchwale Rady Powiatu obowiązek otwarcia apteki".

Aptekarze nie zgadzają się z taką interpretacją przepisów - podnoszą, że właściciele aptek nie mogą ryzykować wykonania uchwały kosztem naruszania ustalonego Kodeksem Pracy czasu pracy.

Wniosek farmaceutów ma być rozpatrzony podczas dzisiejszej (30 marca) sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Więcej: http://www.skarzysko24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH