Farmaceuci z Ukrainy pilnie potrzebni?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   23-11-2017, 08:01

Farmaceuci z Ukrainy pilnie potrzebni? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie w Polsce odnotowuje się stosunkowo niskie bezrobocie, będące na poziomie 6,6 procent. Pojawia się problem braku rąk do pracy. Rośnie zainteresowanie zatrudnianiem pracowników we Wschodu. Czy w aptekach też jest zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą?

Prezes Górecka zapewnia, że nie ma takiej możliwości, aby farmaceuci będący obcokrajowcami i nie posiadający prawa wykonywania zawodu farmaceuty na terenie Rzeczypospolitej Polskiej byli zatrudniani w aptekach.

- Byłoby to działanie niezgodne z prawem. Przedsiębiorca prowadzący aptekę oraz kierownik apteki byliby narażeni na poniesienie dotkliwych konsekwencji prawnych i finansowych za taki stan rzeczy ze strony WIF, NFZ a nawet sądów powszechnych – wyjaśnia.

Dodaje, że apteka, ma obowiązek przekazywania sprawozdań, a kierownik apteki jest ustawowo zobligowany do prowadzenia ewidencji fachowego personelu apteki, w tym techników farmaceutycznych i farmaceutów.

- Kierownik odpowiada za funkcjonowanie apteki zgodnie z Ustawą Prawo Farmaceutyczne i Ustawą o Izbach Aptekarskich, które regulują kwestie uprawnień do świadczenia usług farmaceutycznych w aptekach – uzasadnia Alina Górecka.

W jej ocenie, nie ma również potrzeby zatrudniania techników farmaceutycznych pochodzących z innych krajów, przy obecnej znacznej nadpodaży tych pracowników na rynku pracy. Jak wskazuje, absolwenci techników farmaceutycznych mają problemy z otrzymaniem pracy, nie mówiąc o miejscach, w których mogą odbyć staż. Tutaj też znaczenie ma fakt, że kształcenie techników, zgodnie z decyzją podjętą w 2014 roku zostało wygaszone. Ostatni nabór odbył się roku szkolnym 2017/2018.

Farmaceuta - bakalawr
Dominik Żyro, prezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP zwraca uwagę, że rynek pracy we wszystkich dziedzinach otworzył się zdecydowanie dla obywateli Ukrainy po zniesieniu obowiązku wizowego do Polski. Praktycznie więc każdy sektor w Polsce korzysta z możliwości zatrudnienia obywateli tego kraju.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH