Farmaceuci z Ukrainy pilnie potrzebni?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   23-11-2017, 08:01

Farmaceuci z Ukrainy pilnie potrzebni? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie w Polsce odnotowuje się stosunkowo niskie bezrobocie, będące na poziomie 6,6 procent. Pojawia się problem braku rąk do pracy. Rośnie zainteresowanie zatrudnianiem pracowników we Wschodu. Czy w aptekach też jest zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą?

Polscy farmaceuci wybierają Niemcy
Znacznie większy ruch migracyjny odbywa się za to w drugą stronę. To polscy farmaceuci częściej upatrują w państwach zachodnich lepsze perspektywy finansowe i egzystencjalne.

Jak zaznacza Tomasz Leleno, trudno mówić jednak o masowej skali wyjazdów zagranicznych wśród farmaceutów. - Zdecydowana większość z nich woli pozostać w kraju i tutaj się rozwijać. W tym roku w okresie styczeń – wrzesień otrzymaliśmy 92 wnioski. Wyjazdami zagranicznymi najczęściej zainteresowane są osoby w przedziale wiekowym 25 - 35 lat, stawiające na rozwój, poszukujące nowych wyzwań zawodowych, a także lepszych perspektyw zarobkowych – tłumaczy.

Okazuje się, że polscy farmaceuci najczęściej wybierają takie kraje jak Niemcy – do Izby wpłynęło łącznie 25 wniosków, Irlandia - 19 wniosków, Wielka Brytania - 14, Norwegia - 8 czy Szwajcaria - 6 wniosków. Natomiast już od kilku lat do NIA nie wpłynął żaden wniosek o uznanie kwalifikacji w Polsce z państwach członkowskiego UE.

- Biorąc pod uwagę zatrudnienie farmaceutów w polskich aptekach, niespełna 1 procent z nich to farmaceuci pochodzący z zagranicy - podaje rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH