Farmaceuci zaliczeni do "armii" na wojnie z pandemią

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/Rynek Aptek   15-04-2021, 16:07

Farmaceuci zaliczeni do "armii" na wojnie z pandemią Szef PSL wskazał, że armię w wojnie z pandemią koronawirusa tworzą m.in. farmaceuci. Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Sejm wysłuchał w czwartek informacji rządu o stanie służby zdrowia w III fali pandemii. Minister Adam Niedzielski zapowiedział wzrost wynagrodzeń kolejnych grup pracowników.

W czwartek Sejm wysłuchał informacji rządu w sprawie stanu służby zdrowia w dobie III fali pandemii. Informację przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski, a wniosek w tej sprawie złożył klub Koalicja Polska - PSL, UED i Konserwatyści.

Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz jako przedstawiciel wnioskodawców na początku debaty przypomniał o ofiarach COVID-19 i ocenił, że pandemia to "największe doświadczenie w naszym kraju od czasu II wojny światowej". - To jest wojna - podkreślił. Wskazał, że armią na tej wojnie są m.in. salowe, pielęgniarki, osoby sprzątające, diagności laboratoryjni, farmaceuci, administracja szpitala i lekarze.

- Co możemy dla tej armii zrobić, aby ona miała nie tylko poczucie wypełniania misji, ale też poczucie godności w tym wszystkim, co robi? - pytał Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że to niesprawiedliwe, że salowe - w przeciwieństwie do lekarzy i pielęgniarek - nie otrzymują dodatku covidowego do pensji, chociaż również mają kontakt z pacjentami.

Minister Niedzielski poinformował, że w kwestii wynagrodzeń są już gotowe rozwiązania prawne. Wyraził nadzieję, że uzyskają one poparcie Sejmu. Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że przyznanie dodatku dla personelu medycznego pracującego przy pacjentach z COVID-19 wynikało z tego, że "zawody medyczne są dobrem jak najbardziej rzadkim w kraju".

- Zgadzamy się, że dysproporcja zarobków musi być zniwelowana. Dodatek jest narzędziem przejściowym, jest na czas COVID-19, a odejdzie z końcem pandemii, dlatego zdecydowaliśmy się usiąść do negocjacji z wszystkimi grupami zawodowymi, w ramach Komisji Trójstronnej ds. Ochrony Zdrowia. Prowadzimy dialog zarówno ze stroną pracodawców, jak i ze stroną pracobiorców, reprezentowaną przez różne centrale związkowe - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia przypomniał, że rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się na początku lutego 2021 r. - Postawiliśmy sobie ambitny cel, żeby narysować, jak będzie w najbliższych latach wyglądał wzrost wynagrodzeń nie tylko dla lekarzy pielęgniarek, ale także dla pozostałych zawodów, funkcjonujących w systemie opieki zdrowotnej - wyjaśnił.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH