Farmaceuta będzie mógł postępować zgodnie z sumieniem? Jest projekt

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM, LJ /rynekaptek.pl   07-06-2017, 09:43

Farmaceuta będzie mógł postępować zgodnie z sumieniem? Jest projekt Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Sejmu wpłynął projekt, który przewiduje, że farmaceuta będzie mógł korzystać z klauzuli sumienia. Zdaniem autorów projektu zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, czy braku poszanowania poglądów.

- Aptekarze nie mogą być dyskryminowani ze względu na poglądy – uważa Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski.

W ocenie przewodniczącej stowarzyszenia Małgorzaty Prusak, konstytucja chroni wolność farmaceutów tak samo jak lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy obecnie mają prawo do korzystania z klauzuli sumienia.

Podobne argumenty znalazły się w uzasadnieniu do projektu, który wpłynął do Sejmu. Jego autorzy powołują się na kilka przepisów ustawy zasadniczej, które mówią m.in. o wolności religijnej. Ich zdaniem „zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, (...) braku poszanowania poglądów".

- Sytuacja ta prowadzi do zastraszania pracowników aptek, do zwolnień z pracy z powodu odmowy wydania tabletki "po" czy też wyjawienia przez pracownika moralnych wątpliwości wobec dystrybucji środków antykoncepcyjnych - napisano w petycji.

Dlatego Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski proponuje znowelizować prawo farmaceutyczne w miejscu, w którym wymienia ono powody odmowy wydania produktu leczniczego przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego.

"W obecnym porządku prawnym prawo farmaceuty do postępowania zgodnie z sumieniem nie zostało w sposób wyraźny ustawowo ograniczone ani uregulowane, jak to jest w przypadku zawodu lekarza, pielęgniarki, a obecne przepisy prawne w odniesieniu do tej kwestii są różnie interpretowane" - piszą farmaceuci w petycji.

Co na to GIF? Niedawno Inspektorat w odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich, stwierdził, że właściwym wydaje się dopuszczenie możliwości odmowy przez farmaceutę sprzedaży leków antykoncepcyjnych powołującego się na „klauzulę sumienia". Dodał, iż farmaceuta musi jednak zapewnić sprzedaż tych produktów przez innego farmaceutę.

W załączniku podajmy treść petycji skierowanej w tej sprawie wraz z propozycją zmian w prawie farmaceutycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH