Farmaceuta - lekarz: polowanie na pacjenta. Dla zysku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: chemistanddruggist.co.uk/ rynekaptek.pl   23-02-2021, 12:02

Farmaceuta - lekarz: polowanie na pacjenta. Dla zysku Lekarze w Wielkiej Brytanii chcą przejmować pacjentów do szczepienia. Metody są różne (fot. LJ)

Farmaceuci z Wielkiej Brytanii skarżą się, że lekarze pierwszego kontaktu podbierają im pacjentów w ramach wykonywania szczepień przeciw covid-19. Wskazują, że takie działania są motywowane finansowo. Podobnie jak dzieje się to w przypadku szczepień na grypę.

Farmaceuci twierdzą, że lekarze rodzinni w niektórych rejonach kraju starają się podbierać im pacjentów zapisanych na szczepienia przeciwko covid-19 w aptekach, by móc zaszczepić ich "u siebie" - w gabinecie lekarskim lub w placówkach sieci podstawowej opieki zdrowotnej (PCN).

Niektórzy lekarze rodzinni mają wręcz nalegać na pacjentów w tej sprawie, nawet jeśli ci mieli już zarezerwowane spotkanie, a apteka znajduje się w pobliżu ich domu.

Farmaceuci przekazują dla serwisu chemistanddruggist.co.uk historie pacjentów, którzy mieli być nawet "upominani" przez lekarza za swój wybór. Część z nich ulega tej presji i rezygnuje ze szczepienia w wykonaniu farmaceuty.

- Część z tych praktyk wydaje się przybierać charakter systemowy i ma na celu osłabienie roli aptek w sprawowaniu usług - ocenił Raj Matharu, prezes Pharmacy London. Przyznał, że przekazał sprawy dotyczące takich działań na terenie Londynu do rozpatrzenia przez NHS.

Podobne skargi napłynęły od farmaceutów w Manchesterze oraz z regionu Midlands. Jeden z nich opisał, że lekarze pierwszego kontaktu kontaktowali się z jego pacjentami, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem krajowego serwisu rezerwacji szczepień, i namawiali ich, aby zaszczepili się w ich przychodni lub ośrodku PCN.

"Jeden z naszych pacjentów, który został zaszczepiony w aptece, otrzymał telefon od swojego lekarza z pogróżkami" - twierdził farmaceuta.

Inny powiedział, że jednego dnia, na 220 rezerwacji w sprawie szczepień, ośmiu pacjentów nie zgłosiło się. Okazało się, że zostali "przejęci" przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Podobne zachowania były widziane wcześniej w ramach programów realizacji szczepień przeciwko grypie.

Jak podkreśla serwis, istnieje długa historia rywalizacji między aptekami a lekarzami pierwszego kontaktu w zakresie podawania szczepionki przeciw grypie sezonowej. W poprzednich latach opisywano przypadki, kiedy lekarze pierwszego kontaktu "karali pacjentów", którzy rozważali szczepienie przeciwko grypie w swojej aptece, a nawet grozili, że pozbawią takich pacjentów swoich usług.

Farmaceuci wskazują, że próby "przejmowania" pacjentów przez lekarzy są motywowane finansowo; "medycy chcieliby mieć kontrolę nad tymi środkami" i być głównymi dostawcami szczepionek przeciwko covid-19 - oceniają.

Więcej: https://www.chemistanddruggist.co.uk/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH