Farmaceuta zleci badanie i wykona pomiar. Pilotaż w 2022

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ   08-04-2021, 12:05

Farmaceuta zleci badanie i wykona pomiar. Pilotaż w 2022 Niedługo w aptekach będzie można zbadać poziom glukozy czy ciśnienie krwi Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Niemal 95% podmiotów POZ nie posiada bądź nie realizuje niektórych kontraktów profilaktycznych. Aktualnie w MZ jest opracowywany projekt bilansu 40 plus. W realizacji pomogą farmaceuci?

Autorzy raportu "Opieka farmaceutyczna" wśród usługi, które mogłyby być świadczone w aptekach, wymieniają m.in. przekrojowe kwestionariuszowe badania społeczeństwa i programy profilaktyki zdrowotnej.

POZ nie realizują kontraktów
W raporcie przyznano, że aktualnie w Polsce istnieje wiele programów przesiewowych/ profilaktycznych, jednakże każdy z nich funkcjonuje odrębnie. Świadczenia te finansowane są z różnych źródeł: NFZ, MZ oraz funduszy unijnych, co również powoduje odrębności w rozliczaniu tych usług.

W chwili obecnej niemal 95% podmiotów POZ nie posiada bądź nie realizuje kontraktów profilaktycznych w zakresie chorób układu krążenia (ChUK), raka szyjki macicy, raka piersi. Aktualnie w MZ jest opracowywany projekt bilansu 40 plus.

Dlatego Biuro Profilaktyki Zdrowotnej NFZ rozpoczęło pracę nad stworzeniem Zintegrowanego Programu Profilaktyki. Oparty jest na m.in. włączeniu farmaceutów w realizację badań przesiewowych i profilaktycznych.

"Wspólna ankieta do kwalifikacji do programów profilaktycznych będzie rozwiązaniem elektronicznym. Farmaceuci w ramach czynności zawodowych mogą zachęcać pacjentów do jej wypełnienia. W przypadku ankiet papierowych, zadaniem farmaceuty byłoby wprowadzenie ankiety do systemu informatycznego" - czytamy w raporcie.

Cholesterol, ciśnienie tętnicze, BMI
Jednym z elementów będzie program profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK).

W ramach realizacji tego programu przez farmaceutów, poza przeprowadzeniem wywiadu i wypełnieniem karty badania profilaktycznego, farmaceuta będzie mógł zlecić wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów) w laboratorium diagnostycznym.

Będzie mógł też wykonać pomiar poziomu glukozy i ciśnienia tętniczego krwi w aptece oraz określić współczynnik masy ciała BMI.

Będzie zmiana przepisów
Aktualny stan prawny daje możliwość realizacji programu profilaktyki ChUK lekarzom POZ. Potrzebna więc będzie zmiana prawna umożliwiająca włączenie farmaceuty do działań profilaktycznych finansowanych przez NFZ.

Minister zdrowia zaś określi rodzaje badań diagnostycznych, jakie będą mogli zlecać lub wykonywać farmaceuci.

Tak jak w przypadku lekarzy, farmaceuci prowadziliby edukację zdrowotną. Do zadań farmaceutów nie należy stawianie rozpoznań. Osoby z podejrzeniem wystęępowania ChUK kierowane byłyby do lekarzy w celu weryfikacji podejrzeń.

Pilotaż tej usługi rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH