Farmaceutka: z hurtowni dostaniemy mikroskopijną liczbę szczepionek na grypę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazeta.pl, TT/rynekaptek.pl   04-09-2020, 11:36

Farmaceutka: z hurtowni dostaniemy mikroskopijną liczbę szczepionek na grypę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z tego co dowiadujemy się w hurtowniach, to jeśli je otrzymamy, to ich liczba będzie mikroskopijna - mówi jedna z farmaceutek ze stołecznej apteki. Inny wskazuje: - Dostałem 1/6 tego co zamówiłem.

Jak poinformował Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, w drugiej połowie września w aptekach miały się pojawić szczepionki dla dzieci od 2 do 5 lat, a wcześniej - już pod koniec pierwszego tygodnia września miały być dostępne szczepionki dla seniorów 65+ (50 proc. refundacji) i 75+ (pełna refundacja). Dla osób od 18 do 65 roku życia, chorych przewlekle i dla kobiet w ciąży szczepionki mają się pojawić na przełomie września i października.

Choć pierwszy, wrześniowy termin (dostępność szczepionek dla seniorów) właśnie upływa, w aptekach już słychać, że w kwestii ich dostępności pojawiły się problemy. - Powinny już być, ale nie ma - słyszymy w jednej z placówek.

- Z tego, co się dowiadujemy w hurtowniach, to jeśli je otrzymamy, to ich liczba będzie mikroskopijna. Na razie kupić się nie da, na pewno nie w tym tygodniu - dodaje farmaceutka z jednej z aptek w Warszawie.

Jak pisze gazeta.pl, w części aptek szczepionki są, ale szybko znikają. W przypadku niektórych dostępnych jest tylko po kilka sztuk.

- Apteka ma limit w hurtowni ustalony na poziomie zakupu jednej szczepionki na dobę – pisze na TT farmaceuta Marcin Piątek.

- Jedna hurtownia poinformowała mnie, że Vaxigrip jest towarem limitowanym i przysługuje mi zamówienie jednej sztuki dziennie - potwierdza farmaceuta Kamil Furtak.

Patrząc na problemy z pozyskaniem szczepionek z hurtowni, farmaceuci obawiają się, że może nie starczyć dawek na zaszczepienie przed grypą personelu aptek.

- Z tymi własnymi szczepionkami to bym nie szalał. Dostałem 1/6 tego co zamówiłem. W pierwszej kolejności pacjenci, dla mnie może nie wystarczyć aptecznego zapasu -  wskazuje Kamil Furtak.

- Wczorajsza dostawa to 2 sztuki Vaxigrip, nie wiem jakbym miał to rozdysponować pomiędzy wszystkimi pracownikami – dodaje farmaceuta Maciej Birecki.

Więcej: gazeta.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH