
W branży farmaceutycznej kryzysu nie odczuwa się. Wręcz trwają poszukiwania pracowników, a właściciele stołecznych aptek zaczęli kierować oferty pracy bezpośrednio do studentów Wydziału Farmaceutycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
W końcu w Polsce działa ponad 100 producentów leków, prawie 700 hurtowni farmaceutycznych oraz ponad 12 tys. aptek.
Studenci nie kryją zadowolenia. Niektórzy w ciągu zaledwie kilku miesięcy otrzymali już parę ofert pracy. Kierownicy aptek, w poszukiwaniu pracowników osobiście przyjeżdżają na uczelnię. Studenci jednak z wyborem pracy nie spieszą się. Uważają, każda kolejna oferta będzie korzystniejsza od poprzedniej.
Dobrą sytuację dla całej branży na rynku pracy potwierdzają eksperci, z którymi rozmawiała Gazeta Wyborcza.
Ewa Tomczak - dyrektor zarządzająca firmy Diversa Talentor oferującej m.in. usługi rekrutacji specjalistycznej mówi, że mimo kryzysu nie brakuje ofert pracy dla kadry menedżerskiej w branży farmaceutycznej. Jest ich mniej niż w zeszłym roku, ale to spadek o wiele mniejszy niż w większości branż.
W opinii Tomczak farmacja z natury jest bardziej odporna na kryzysy. W Polsce stale bowiem podnosi się poziom opieki medycznej i rośnie zapotrzebowanie na nowe leki.
Jej zdaniem prognozy sprzedaży w branży na 2009 rok są dodatnie, a to wszystko daje miejsca pracy. Podobnie uważa Joanna Piec-Gajewska, ekspert od rynku pracy, która twierdzi, że w czasach ogólnego kryzysu stawiamy na oszczędności i przygotowujemy się na zmiany. Przez to jesteśmy narażeni na stres i bezsenność. A to dla tej właśnie branży jest świetnym polem do popisu i kolejnym kierunkiem rozwoju.
Farmaceutom więc pracy nie zabraknie. A oferty są coraz intratniejsze - pisze GW.
Kilka lat temu prawie wszyscy farmaceuci zaraz po studiach decydowali się na pracę w aptekach. Dziś w dużych firmach farmaceutycznych można zarobić dwa, trzy razy więcej. Farmaceutom oferuje się więc pracę w wielu działach: począwszy od sprzedaży, marketingu poprzez badania i rozwój, a na logistyce i finansach kończąc. Najwięcej, bo prawie 60 proc. ogłoszeń o pracę to oferty dla przedstawicieli handlowych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych