Farmaceutów nie kusi emigracja zarobkowa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: BEX/rynekaptek.pl   30-03-2009, 11:47

Farmaceutów nie kusi emigracja zarobkowa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rośnie też średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy na takie stanowiska, jak kierownik apteki, technik farmacji czy przedstawiciel farmaceutyczny.

Jak wynika z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infopraca.pl w pierwszym kwartale 2009 roku, farmaceuci nadal chętniej wybierają pracę w kraju, niż poza jego granicami.

Na ponad 150 wakatów w farmacji, 20 proc. stanową oferty z Norwegii i Francji, ale nie cieszą się dużym zainteresowaniem. O ile na jedno stanowisko aplikuje w Polsce średnio 15 osób, to na pracę poza krajem jest mniej chętnych niż ofert, mimo że zawierają one bezpłatne kursy językowe i przygotowawcze oraz często obietnicę szybkiego awansu ze stanowiska farmaceuty na kierownika apteki.

Tradycyjnie, najwięcej ofert pracy dla farmaceutów jest w województwie mazowieckim, a na kolejnych miejscach znalazły się województwo małopolskie i pomorskie. Ponad 40 procent to oferty pracy dla magistrów farmacji, a po ponad 20 procent dla kierowników aptek i techników farmacji.

W Polsce działa ponad 13 300 aptek i punktów aptecznych. Wartość sprzedaży leków z hurtowni do  aptek (liczona w PLN na poziomie cen hurtowych netto) wyniosła w 2008 roku 19,3 mld złotych i była wyższa niż w 2007 roku o 10 proc.

– Prognozujemy, że w 2009 roku sprzedaż leków będzie nadal rosła, choć może nieco wolniej, niż w latach poprzednich. Polski rynek farmaceutyczny ma nadal duży potencjał – uważa Zbigniew Jasiński, z firmy IMS Health. 

Mimo przejęć i fuzji, które ostatnio miały miejsce na rynku firm farmaceutycznych działających w Polsce, na wysokim poziomie utrzymuje się też liczba ofert pracy dla przedstawicieli farmaceutycznych. Na razie nie widać też bezpośredniego wpływu rozporządzenia w sprawie reklamy produktów leczniczych, które zakazuje kontaktów z lekarzem w godzinach pracy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH