Farmacja szpitalna: "dobrze, że mamy się od kogo się uczyć"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekarzpolski.pl/rynekaptek.pl   06-09-2019, 11:34

Farmacja szpitalna: "dobrze, że mamy się od kogo się uczyć" Mgr farm. Katarzyna Gancarz, koordynator Programu (Fot. Archiwum)

Już niedługo do Hiszpanii wyjadą pierwsi farmaceuci w ramach trzeciej odsłony Programu Staży dla farmaceutów. Po raz kolejny będą mieli możliwość rozwoju kompetencji zawodowych w uznanych jednostkach farmacji szpitalnej na Półwyspie Iberyjskim.

- Międzynarodowa aktywność rozpoczyna się w ważnym i gorącym dla nas okresie. Liczymy, że lada moment zostanie uchwalona od dawna wyczekiwana przez środowisko ustawa o zawodzie, która rozszerza zakres świadczeń w taki sposób, abyśmy mogli brać aktywny udział w profilaktyce, edukacji i farmakoterapii pacjentów w aptece ogólnodostępnej oraz w szpitalu - mówi na łamach "Aptekarza Polskiego" mgr farm. Katarzyna Gancarz, koordynator Programu.

- Niezwykle ważny pierwszy krok w kierunku umocowania istotnej roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia jest już prawie zrobiony. I co dalej? Za wzrostem kompetencji jak smuga ciągnie się równie wielka odpowiedzialność. Nie sztuką jest wziąć na swoje barki ogrom tej odpowiedzialności, sztuką jest poradzić sobie w nowej roli i sprostać oczekiwaniom środowisk m.in. pacjentów, którzy coraz częściej wymagają profesjonalnej opieki na najwyższym poziomie i indywidualnej porady.

Jak stwierdza, "jednak „nie od razu Rzym zbudowano”, a Krzysztof Kolumb nie odkrył Ameryki podczas swojego pierwszego rejsu. Farmaceuci nie spowodują, że już od jutra zużycie antybiotyków w szpitalach spadnie o znaczący procent, ale dzięki podpatrywaniu rozwiązań, które z powodzeniem funkcjonują w innych europejskich krajach, mogą istotnie wpłynąć na gospodarkę lekową jednostki w przeciągu kilku lat".

- Wzorujemy się na Europie. To dobrze, bo sprawdzone europejskie modele funkcjonujące od lat zdążyły wyeliminować błędy, których na początku działań nie da się uniknąć - ocenia farmaceutka. I zaznacza, że jednak Europa już robi kolejny krok naprzód.

- Pierwsze refundacje świadczeń immunoterapii adoptywnej z udziałem limfocytów T CAR-T w hiszpańskich szpitalach referencyjnych ujawniły potrzebę posiadania kompetentnego personelu medycznego. Nowa terapia stanowi wyzwanie nie tylko dla lekarzy, lecz także dla farmaceutów, którzy są lub będą w najbliższym czasie zaangażowani w proces leczenia genowego pacjentów na dużo większą skalę. Hiszpańscy farmaceuci już się do tego przygotowują - wskazuje Katarzyna Gancarz. - Dobrze, że mamy gdzie i od kogo się uczyć - dodaje.

Rekrutacja do tegorocznego programu staży dla farmaceutów w Hiszpanii zakończyła się pod koniec maja. Do wyjazdu zakwalifikowało się 5 farmaceutów reprezentujących Okręgowe Izby Aptekarskie w Gdańsku, Kaliszu, Białymstoku, Warszawie i Poznaniu.

Pierwsi farmaceuci stażyści wyjadą do Hiszpanii 28 września br.

Więcej: aptekarzpolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH