Finansowanie szpitali oparte o ryczałt wydaje się niewystarczające

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   03-10-2017, 13:33

 Finansowanie szpitali oparte o ryczałt wydaje się niewystarczające Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 października działa tzw. sieć szpitali. Placówki zakwalifikowane do sieci posiadają gwarancję 4-letniej umowy z NFZ. Są finansowane w formie ryczałtu.

Sieć tworzą 594 szpitale, w których w sumie jest ponad 145 tys. łóżek. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewniał, że zmiany w finansowaniu szpitali są dobrze przygotowane i placówki dostaną więcej środków niż otrzymywały dotychczas. - Wydaje się, że perspektywa na przyszły rok też jest niezła, chociaż oczywiście ciągle zabiegamy o to, aby finansów w służbie zdrowia było więcej - mówił minister.

Pewność kontraktu
- Samorząd wojewódzki jako organ tworzący wywiąże się z obowiązku zapewnienia opieki medycznej w szpitalach, zarówno tych, które są w sieci, jak i tych, które będą uczestniczyły w konkursach - podkreśla Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.*

Dodaje, że finansowanie szpitali oparte o ryczałt wydaje się jednak niewystarczające. Stąd obawa, że samorządy "znowu staną się chłopcem do bicia wskazywanym przez władzę centralną" w razie problemów. - Jeśli dojdzie do nadwykonań, to w części zapłaci za nie samorząd pokrywając stratę, zamiast przeznaczyć pieniądze na inwestowanie w wymagające modernizacji budynki - prognozuje.
Ocena sieci ze strony "zdrowotnego marszałka" województwa podlaskiego jest - jak to ujął - wstrzemięźliwa.

Jak zapewnił Adam Wiński, z-ca dyrektora ds. medycznych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kwota ryczałtu na IV kwartał będzie w regionie podlaskim zdecydowanie większa niż w III kwartale. - Ujmując wszystkie szpitale nastąpi wzrost o ponad 11 proc. - informował.

Agnieszka Biała, zarządca spółki Szpital Giżycki prowadzącej szpital objęty pierwszym postępowaniem sanacyjnym w Polsce powiedziała, że wprowadzenie sieci może pomóc tej lecznicy. Szpital dzięki wejściu do sieci ma zagwarantowany kontrakt i przychody. Kontrakt można postrzegać, jako formę zabezpieczenia dla instytucji, które refinansowałyby układ z wierzycielami. Wyjaśniła, że zadłużenie szpitala wynosi 18,5 mln zł, a kontrakt 42-46 mln zł rocznie. - Zatem proporcja zadłużenia do kontraktu daje podstawy do optymizmu, mankamentem jest natomiast niewiadoma, jaką pozostaje skala finansowania na rok 2018 - tłumaczyła.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH