Finansowanie szpitali oparte o ryczałt wydaje się niewystarczające

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   03-10-2017, 13:33

 Finansowanie szpitali oparte o ryczałt wydaje się niewystarczające Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 października działa tzw. sieć szpitali. Placówki zakwalifikowane do sieci posiadają gwarancję 4-letniej umowy z NFZ. Są finansowane w formie ryczałtu.

Rok 2018 - to jeszcze niewiadoma
O tym, że prognozowanie sytuacji finansowej szpitali w nadchodzącym roku jest utrudnione mówi też prof. Janusz Dzięcioł, prorektor ds. klinicznych i kształcenia podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: - Być może sieć okaże się rozwiązaniem korzystnie wpływającym na sytuację szpitali klinicznych. Natomiast odniesienie do roku 2015 w wyliczeniach środków na ostatni kwartał tego roku spowodowało, że ryczałt okazał się niewystarczający. 

Prof. Janusz Dzięcioł zwrócił uwagę, że szpitale mają wolne „moce przerobowe”, by skrócić kolejki, ale to generalnie zależy od skali finansowania. Na ten aspekt wskazała też Danuta Zawadzka, dyrektor SPZOZ w Augustowie. Jak przyznała, zarządzany przez nią szpital we wrześniu ograniczył procedury tylko do pilnych i nagłych, ponieważ ma sporo nadwykonań. Obawy o skalę finansowania dotyczą także przyszłości.

- W ramach ryczałtu został ujęty zakres świadczeń na oddziale intensywnej terapii medycznej, a to oznacza, że możemy skonsumować nawet i pół kontraktu, gdyby przyjąć, że 4 łóżka na OITM będą pracowały codziennie. I tak można założyć, że trzeba będzie ograniczyć kontrakt wykonywany w poradniach. Trudno zakładać, że kolejki zmaleją - oceniła dyrektor.

Podwyżki płac a ryczałt
Według dyrektorów szpitali w ryczałcie nie znajdą też wszystkich potrzebnych pieniędzy na pokrycie podwyżek płac. Jak natomiast przekazał Adam Wiński, Fundusz już dokonał podniesienia wycen wartości świadczeń, które będą objęte ryczałtem - od lipca o 2 proc. i od października o kolejne 2 proc. - W ramach tych środków dyrektorzy szpitali mogą dowolnie kształtować zakres wynagrodzeń. Również przekazujemy na mocy specjalnych przepisów środki na finansowanie podwyżek dla pielęgniarek i położnych - mówił dyr. Wiński.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH