
Od 1 października działa tzw. sieć szpitali. Placówki zakwalifikowane do sieci posiadają gwarancję 4-letniej umowy z NFZ. Są finansowane w formie ryczałtu.
Cezary Nowosielski zwracał natomiast uwagę, że już samo podniesienie minimalnych wynagrodzeń obejmuje nie tylko bezpośrednią podwyżkę dla pracowników szpitala. Jak dodał, 2-proc. wzrost wyceny za punkt nastąpił po raz pierwszy od 2011 roku. - Wycena punktu została zwiększona o złotówkę, ale w międzyczasie podniesiony został VAT na materiały, za które płacimy - wyjaśniał, tłumacząc gdzie są wydawane pieniądze pochodzące ze zwiększenia wycen punktu.
- Ustawa o ustalaniu wynagrodzeń stwarza niepokój, gdyż nie ma możliwości pełnego zrealizowania podwyżek, które wynikają sztywno z tej ustawy - dodawał Marek Skarzyński. Wskazał, że regulacje dotyczące płac już po raz kolejny są podejmowane w drodze decyzji, które zapadają poza szpitalami. Przypomniał tzw. ustawę 203, w 2012 r. 40-procentowe nadwyżki kontraktu podzielone w parytecie 75 do 25, a ostatnio porozumienie ratowników osiągnięte poza szpitalami, program podwyżkowy dla pielęgniarek 4x400.
*Wszystkie cytowane w tekście wypowiedzi padły w dyskusji podczas sesji Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce, która odbyła się 28 września w ramach IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych