Firma farmaceutyczna: zainwestujemy ponad miliard złotych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IBX/rynekaptek.pl   22-09-2020, 15:22

Firma farmaceutyczna: zainwestujemy ponad miliard złotych Roche szacuje, że w tym roku na inwestycje przeznaczy rekordową kwotę ponad jednego miliarda złotych (Fot. Archiwum)

W ciągu ostatnich sześciu lat Roche zainwestowała w Polsce prawie 4 mld zł. W ubiegłym roku nakłady te były najwyższe, przewyższając poprzedni wynik o niemal 200 mln zł i wyniosły 887 mln zł. Mimo dużego poziomu niepewności z powodu pandemii COVID-19, firma nie zamierza zwalniać tempa inwestowania w naszym kraju.

Roche koncentruje się na diagnostyce molekularnej oraz terapiach rozwijanych zgodnie z koncepcją medycyny personalizowanej.

Jak wskazuje Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska, nasz kraj jest rynkiem z ogromnym potencjałem dla branży biotechnologicznej, co widać w środkach, jakie firma na nim reinwestuje. Środki z refundacji leków w Polsce są ponownie inwestowane, dzięki czemu możliwe jest opracowywanie kolejnych terapii i wspieranie polskiej gospodarki poprzez pozostawienie kapitału w krajowej cyrkulacji.

- To nie tylko stała, ale także wciąż rozwijana, strategia wspierania polskiej gospodarki, w ramach której z roku na rok zwiększamy nakłady na inwestycje. Jeszcze w 2018 roku reinwestowaliśmy w Polsce ok. 80 proc. środków z refundacji leków. W 2019 roku znacząco zwiększyliśmy tę kwotę, przeznaczając 107 proc. środków pozyskanych z refundacji na inwestycje w Polsce - mówi dyrektor Janicki.

Mimo dużego poziomu niepewności niemal w każdej branży z powodu pandemii COVID-19, firma nie zamierza zwalniać tempa inwestowania w Polsce. Choć pandemia koronawirusa jest bezprecedensowym wyzwaniem nie tylko pod względem stricte medycznym, ale także gospodarczym, Roche Polska planuje zwiększać nakłady na badania i rozwój i stymulować polski rynek.

Ogromną rolę w tym zakresie odgrywają badania kliniczne, które przede wszystkim dają szansę na nowe, przełomowe terapie i zapewniają pacjentom dostęp do najnowocześniejszych leków. Z drugiej strony są też bezcennym źródłem wiedzy dla środowiska medycznego i motorem rozwoju nauki. Możliwość udziału w obiecujących odkryciach naukowych, współpracowanie nad innowacyjnymi rozwiązaniami, wymiana wiedzy w międzynarodowym środowisku ekspertów - te wartości przyciągają naukowców z całego świata i stymulują rozwój nauki w danym kraju. W 2019 r. Roche prowadził w Polsce ponad 150 badań różnych faz.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH