Firmy innowacyjne interesuje sektor badawczo-rozwojowy, a nie refundacja

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   31-10-2017, 08:02

Firmy innowacyjne interesuje sektor badawczo-rozwojowy, a nie refundacja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jest szereg firm dużych, znaczących, które w ogóle nie rosną. Są uwięzione w krajowym ekosystemie. To jest kwestia wyboru strategii, na którą rząd ma pośredni wpływ - zauważa Jan Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju.

- W naszym regionie najbardziej istotnym graczem jest Rosja, a nie kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej. Węgry dobrze wypadają na tle innych państw, ponieważ funkcjonuje tam duża firma, która ciągnie cały rynek rynek - ocenił wicedyrektor Staniłko, podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (23-24 października br.).

- Obecnie prowadzone dyskusje w Polsce to trochę tak, jak wyrzut sumienia branży farmaceutycznej, która się spala. Są firmy, które od lat działają na dużym, polskim rynku, co przez lata pozwalało im powoli rosnąć. Ci więksi gracze z regionu, co widać po przykładzie Węgier, którzy nie byli w stanie "wyżywić się" z tego obszaru, musieli szukać możliwości rozwoju poza nim. Przewaga, którą mieliśmy w RWPG, jest obecnie częściowo kulą u nogi. Firmy są na tyle duże, by można je było zamknąć, a jednocześnie są za małe, by konkurować globalnie - mówił wicedyrektor w czasie sesji na temat przemysłu farmaceutycznego z Polsce.

Pieniądze leżą na ulicy
Jak zwrócił uwagę, branża publikuje raporty, informujące, że jedną ze słabych stron polskiego systemu sektora farmaceutycznego, jest ograniczona ilość środków na finansowanie inwestycji. – Wręcz przeciwnie, pieniędzy jest za dużo. One leżą na ulicy. To skłonność firm do inwestycji jest niska. To strategie tych firm określają, kto jak chce być wystawiony na inwestycje, a nie na dostępność środków. Pieniądze są. Pytanie raczej, jaki jest koszt tego pieniądza i jaka jest strategia, by ta inwestycja się zwróciła. Są w Polsce firmy, nieliczne, które wyszły poza Polskę i okazało się, że można rosnąć bardzo szybko.

Zauważył też, że jest szereg firm dużych, znaczących, które w ogóle nie rosną: - Są uwięzione w krajowym ekosystemie. To jest kwestia wyboru strategii. Na to rząd ma pośredni wpływ. Paradoksalnie ustawa refundacyjna zrealizowała cele pożytku publicznego, bo ceny leków w Polsce spadły do poziomu jednego z niższych w regionie. Polska ma per capita jedne z najniższych wydatków w regionie na zdrowie. Ale to też jest miara wielkości budżetu i sukcesu mechanizmu refundacyjnego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH