FPP postuluje: e-recepta z przypomnieniem o upływie terminu ważności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FPP/ rynekaptek.pl   16-12-2020, 09:02

FPP postuluje: e-recepta z przypomnieniem o upływie terminu ważności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dobrym pomysłem byłoby rozszerzenie istniejącej infrastruktury e-recepty, tak aby pacjenci mogli otrzymywać informację przypominającą im o terminie realizacji recepty i konieczności uzyskania nowego dokumentu - uważa Stanisław Maćkowiak, szef FPP.

Federacja Pacjentów Polskich wniosła do Ministerstwa Zdrowia prośbę o rozpatrzenie możliwości wdrożenia nowych form funkcjonalności e-recepty, szczególnie ważnych w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

- W obliczu nasilającej się pandemii COVID-19, powodującej trudności w zapewnieniu opieki nad pacjentami niecovidowymi (szczególnie pacjentami z chorobami przewlekłymi), istnieje ogromna potrzeba rozwinięcia narzędzi z zakresu e-zdrowia, które wsparłyby pacjenta na jego ścieżce terapeutycznej - uważa Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich.

Postuluje o dodanie kilku funkcjonalności do e-recepty:

W obecnej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera również możliwość dodania nowej funkcjonalności do e-recepty, która umożliwiłaby wypisywanie leków z listy „S”, czyli dla pacjentów 75+, przez lekarzy specjalistów. Konieczne jest jak najszybsze wdrożenie tego rozwiązania. W aspekcie prawnym jest ono możliwe do natychmiastowej realizacji.

E-recepty w innych krajach przypominają lekarzowi o czynnikach istotnych z perspektywy terapii lekowych – na przykład o tym, że pacjent jest uczulony na daną substancję lub że pacjentka jest w ciąży. Niektóre systemy mają również funkcjonalności umożliwiające ostrzegania lekarza o ryzyku nadużywania określonych grup leków przez pacjenta. 

Istotną funkcjonalnością, o którą polski system e-recept mógłby być rozszerzony, są również przypomnienia o upływie terminu ważności recepty. Obecnie e-recepty są co do zasady ważne przez 30 dni od ich wystawienia. Po upływie tego terminu pacjent już ich nie zrealizuje, o ile lekarz nie oznaczy późniejszego terminu, od którego e-recepta może zostać zrealizowana. Lekarze często stosują to rozwiązanie w przypadku wystawiania recept na leki stosowane przy leczeniu chorób przewlekłych. W takich okolicznościach tym bardziej pożądane w celu zapewnienia adherance pacjentów do terapii, byłoby rozszerzenie istniejącej infrastruktury e-recepty, tak aby pacjenci mogli otrzymywać informację przypominającą im o terminie realizacji recepty i konieczności uzyskania nowego dokumentu.  

Kolejnym elementem jest konieczność pilnego uregulowania funkcjonalności e-recepty w procedurze pozyskania leków w tak zwanym imporcie docelowym. Aktualne rozwiązania techniczne nie dają możliwości wykorzystania e-recepty w zakupie leków z importu docelowego, ponieważ wystawiane przez lekarzy recepty „recepturowe” nie dają możliwości rozliczenia refundacji takich leków i do tego konieczne jest wystawienie recepty „papierowej”. Ta sytuacja bardzo utrudnia pozyskanie leków w tej i tak bardzo skomplikowanej procedurze - imporcie docelowym - uważa przedstawiciel pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH