FPZ: warunki dla podmiotów szczepiących są zbyt wyśrubowane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FPZ/ rynekaptek.pl   07-12-2020, 13:01

FPZ: warunki dla podmiotów szczepiących są zbyt wyśrubowane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Federacja Porozumienie Zielonogórskie wnioskuje o zawieszenia obecnego naboru na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 i ogłoszenia go ponownie po zmianie obecnych kryteriów, w taki sposób, aby zapewniały jak największy dostęp do szczepień.

W zawiązku z zamieszczeniem na stronach Centrali NFZ ogłoszenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 grudnia 2020 r. zapraszającego do udziału w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 Federacja PZ stoi na stanowisku, że zaproponowane działania nie przyniosą oczekiwanego stopnia wyszczepienia populacji Polski, który zapewni uzyskanie odporności populacyjnej przeciwko COVID-19.

Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego wskazane  w ogłoszeniu Prezesa NFZ z dnia 4 grudnia wymogi, konieczne do spełnienia przez świadczeniodawców, mogą ograniczyć liczbę punktów szczepiennych udostępnianych polskim obywatelom.

W szczególności:

1. Niezrozumiałe jest dlaczego z programu szczepień wyłączono pracowników i pacjentów podmiotów udzielających wyłącznie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych (szpitale, zakłady opiekuńczo lecznicze i zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze)- są to grupy najbardziej zagrożone zakażeniami i powikłaniami.

2. Wyśrubowane wymagania wobec podmiotów leczniczych, które się wzajemnie wykluczają, np.

- prowadzenie nieprzerwanie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu,

- prowadzenie szczepień przez zespół wyjazdowy w miejscu zamieszkania/pobytu pacjenta,

- zdolność do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień przy warunku utrzymania niezakłóconego udzielania dotychczasowych świadczeń zapisanych w umowie z NFZ.

Dla większości małych przychodni usytuowanych blisko pacjentów, w ich miejscu zamieszkania, są to warunki uniemożliwiające udział w naborze.

3. Zbędne dookreślanie warunków lokalowych i wyposażenie punktu szczepień – procedura ta jest jasno określona przepisami obowiązującego prawa.

4. Brak procedury postępowania przed szczepieniem (kryteria kwalifikacji, dyskwalifikacji), brak określenia sposobu realizacji drugiej dawki szczepionki.

5. Brak określenia, kto ponosi odpowiedzialność za ew. roszczenia pacjentów po wystąpieniu NOP wczesnych, a w szczególności późnych, obecnie nieznanych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH