Fundacja: jest wzrost wydatków, a kontrakt z NFZ bez zmian

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   21-09-2017, 10:26

Fundacja: jest wzrost wydatków, a kontrakt z NFZ bez zmian Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundacja św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie zwraca się do ministra zdrowia o zmianę wysokości finansowania świadczeń przez NFZ w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Bez zmian może dojść do konieczności zamknięcia placówki - napisano w petycji.

Fundacja prowadzi zakład opiekuńczo- leczniczy, w którym udziela świadczeń medycznych pacjentom wymagającym ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym.

Obecnie funkcjonująca stawka za osobodzień, wynikająca z kontraktu z Narodowym Funduszem
Zdrowia nie uległa zmianie od 2014 r., pomimo wzrostu kosztów prowadzenia działalności.

W latach 2014-2017 wzrost kosztów, wyłącznie z tytułu wzrostu pracy minimalnej, wynosi w podmiocie 160 tys. zł, podczas gdy miesięczna wartość kontraktu nie przekracza 120 tys zł.

"Wzrostu tego nie zrekompensowano podmiotom w żaden sposób, co dla podmiotów takich jak Fundacja, której główna działalność polega na świadczeniu opieki długoterminowej, oznaczać może
konieczność zaprzestania świadczenia działalności, z uwagi na brak finansowej możliwości pokrycia
różnicy w ponoszonych kosztach" - napisali autorzy petycji.

Także obecny wymóg ustawowy /Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. 0 sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych/ wprowadza konieczność kolejnych zmian w stawkach zasadniczych, co również nie znajduje odzwierciedlenia w wartości umowy z NFZ.

Brak zmiany stawek za osobodzień będzie skutkował w niedługim czasie koniecznością zamknięcia placówki, w której pod opieką jest 54 pacjentów - ocenia Fundacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH