
Fundacja św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie zwraca się do ministra zdrowia o zmianę wysokości finansowania świadczeń przez NFZ w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Bez zmian może dojść do konieczności zamknięcia placówki - napisano w petycji.
Fundacja prowadzi zakład opiekuńczo- leczniczy, w którym udziela świadczeń medycznych pacjentom wymagającym ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym.
Obecnie funkcjonująca stawka za osobodzień, wynikająca z kontraktu z Narodowym Funduszem
Zdrowia nie uległa zmianie od 2014 r., pomimo wzrostu kosztów prowadzenia działalności.
W latach 2014-2017 wzrost kosztów, wyłącznie z tytułu wzrostu pracy minimalnej, wynosi w podmiocie 160 tys. zł, podczas gdy miesięczna wartość kontraktu nie przekracza 120 tys zł.
"Wzrostu tego nie zrekompensowano podmiotom w żaden sposób, co dla podmiotów takich jak Fundacja, której główna działalność polega na świadczeniu opieki długoterminowej, oznaczać może
konieczność zaprzestania świadczenia działalności, z uwagi na brak finansowej możliwości pokrycia
różnicy w ponoszonych kosztach" - napisali autorzy petycji.
Także obecny wymóg ustawowy /Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. 0 sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych/ wprowadza konieczność kolejnych zmian w stawkach zasadniczych, co również nie znajduje odzwierciedlenia w wartości umowy z NFZ.
Brak zmiany stawek za osobodzień będzie skutkował w niedługim czasie koniecznością zamknięcia placówki, w której pod opieką jest 54 pacjentów - ocenia Fundacja.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych