Gdyby farmaceuta miał pełnić rolę sklepikarza, to po co mu studia?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   07-12-2016, 18:18

Gdyby farmaceuta miał pełnić rolę sklepikarza, to po co mu studia? Krzysztof Łanda i Jan Zając podczas debaty na temat rynku aptek

Zmiany w prawie nie dotykają tych, którzy obecnie prowadzą apteki, a nie są farmaceutami. Wszyscy ci, co nie mają uprawnień i nie spełniają kryterium zawodowego, dalej będą mogli w sposób nieograniczony, bez cenzusu czasowego, prowadzić apteki - podkreśla Waldemar Buda.

- Zmiany nastąpią w przypadku, gdy osoba indywidualna prowadząca aptekę umrze. Zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które byłoby wyjątkiem od tego, co się dzieje w innych branżach. Jeśli umiera radca prawny, nikt nie zaproponuje przejęcia kancelarii i prowadzenia praktyki prawnej członkowi rodziny, jeśli ten nie posiada odpowiedniego wykształcenia - wyjaśniał poseł podczas debaty "Polskie apteki na zakręcie", zorganizowanej przez redakcję "Gazety Polskiej" (Warszawa, 7 grudnia br.).

- Nasze propozycje są dużym ukłonem w stronę następców prawnych i spadkobierców właścicieli aptek. Będą musieli spełniać kryterium polegające na posiadaniu wykształcenia farmaceutycznego. Jeśli nie mają takich uprawnień i nie zamierzają uzupełniać wykształcenia kierunkowego, będą mieć czas na to, by kontynuować prowadzenie apteki, a jednocześnie szukać możliwości jej zbycia na rzecz osoby, która ma uprawnienia. To, nad czym obecnie pracujemy, to ustalenie, jaki okres należy pozostawić spadkobiercy na szukanie chętnego na aptekę - dodał poseł.

Przygotowany projekt zawiera trzy podstawowe założenia: nowe zezwolenia tylko dla farmaceutów, ograniczenia ilościowe, czyli 4 apteki dla jednego farmaceuty oraz kryteria demograficzne i geograficzne, które mają wpłynąć na równomierne zagęszczenie aptekami.

- Trwa dyskusja nad kryterium progowym, czy to będzie 3 tys. osób przypadających na jedną aptekę oraz odległościach: między nową apteką a już istniejącą. W ustalaniu tych kryteriów będą brane pod uwagę m.in. wielkości miasta oraz czy chodzi o teren miejski czy wiejski. Generalnie chcemy uregulować w pierwszej kolejności sytuację na rynku aptecznym i strukturę właścicielską, a później będzie przygotowana duża nowelizacja prawa farmaceutycznego, która zajmie się różnymi patologiami, występującymi na rynku aptek. Jedno drugiemu nie przeczy - mówił poseł Buda.

Zachować status quo
Podobny kierunek zmian wskazywał wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda: - Pracujemy nad projektem dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, a jednocześnie spełniamy postulat aptekarzy, zajmując się ustawą o zawodzie farmaceuty. Przygotowywane dokumenty są kompatybilne z tym, nad czym obecnie pracuje grupa posłów z Parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH