Gdzie jeszcze w Europie jest AdA i demo-geo?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: money.pl/ rynekaptek.pl   19-04-2017, 11:29

Gdzie jeszcze w Europie jest AdA i demo-geo? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Popierająca zmiany w prawie farmaceutycznym Naczelna Izba Aptekarska zwraca uwagę, że podobne zapisy dotyczące "apteki dla aptekarza" istnieją w prawodawstwach wielu państw UE. Jak to wygląda w zjednoczonej Europie, przypomina money.pl.

Restrykcyjny zapis mówiący, że działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu apteki wykonywać może jedynie osoba o odpowiednim wykształceniu farmaceutycznym występuje m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Danii i na Węgrzech.

W tych krajach, jak i w Austrii i Danii wprowadzono do systemu prawnego ograniczenia geograficzne i demograficzne przy wydawaniu zezwoleń na otwieranie nowych aptek. Podobnie jak w polskiej ustawie jest to 3-4 tys. klientów na jedną placówkę.

Na więcej swobody pozwalają też Czechy, Holandia, Irlandia, Szwajcaria i Norwegia. W niektórych państwach, które wprowadziły ograniczenia, stopniowo odstępuje się od silnego ingerowania w mechanizmy rynkowe w obrocie lekami.

Oczywiście w zależności od kraju pojawiają się pewne drobne różnice. We Francji jedna apteka przypadać może na 2,5 tys. ludzi. Każda kolejna wymaga już dodatkowych 3,5 tys. ludzi na danym obszarze. W Grecji na jedną placówkę może przypadać 1,5 tys. mieszkańców, dodatkowo muszą być one od siebie oddalone o co najmniej 100-250 metrów w zależności od gęstości zaludnienia. W Austrii jedna apteka może przypadać na co najmniej 5,5 tys. mieszkańców i być oddalona od każdej kolejnej co najmniej o 500 metrów.

W Belgii każdy może otworzyć aptekę, ale jedna powinna przypadać na 3 tys. mieszkańców, a dwie na 5 tys. Na terenach mało zaludnionych i turystycznych regulacje są bardziej elastyczne.

W Bułgarii każdy może otworzyć aptekę, ale nie może mieć ich więcej niż cztery. Z kolei na Litwie tylko farmaceuta może sprzedawać leki, ale nie przewidziano żadnych restrykcji związanych z liczbą placówek skupionych w rękach jednej osoby czy firmy. Nie stosuje się też tam żadnych ograniczeń geograficzno-demograficznych.

Więcej: http://www.money.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH