Gdzie są obowiązkowe maseczki FFP2, a gdzie obowiązuje godzina policyjna?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-02-2021, 15:02

Gdzie są obowiązkowe maseczki FFP2, a gdzie obowiązuje godzina policyjna? Aż w ośmiu krajach obowiązuje godzina policyjna w ramach walki z koronawirusem Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W Czechach w nocy z 22 na 23 lutego w środkach komunikacji publicznej i w sklepach trzeba będzie nosić maseczkę typu FFP2, KN95 lub maskę wykonaną z nanowłókien. Nadal też w Europie jest co najmniej 8 państw, w których obowiązuje godzina policyjna.

W Czechach od północy z poniedziałku na wtorek (z 22 na 23 lutego) w środkach komunikacji publicznej i w innych miejscach, w których spotyka się więcej osób, np. w czynnych jeszcze sklepach trzeba będzie nosić maseczkę typu FFP2, KN95 lub maskę wykonaną z nanowłókien. W tych miejscach dozwolone będzie też używanie dwóch nałożonych na siebie maseczek chirurgicznych.

Jakie maseczki?
Oprócz tego usta i nos trzeba zakrywać we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych i na świeżym powietrzu, gdy nie można zachować dwumetrowego dystansu od innych osób, ale można do tego używać np. maseczek materiałowych.

W całych Niemczech noszenie maseczek chirurgicznych lub masek z filtrem (FFP2 lub FFP3) jest obowiązkowe w sklepach i pojazdach transportu zbiorowego. W Bawarii w tych miejscach trzeba używać maseczek FFP2. Maseczki tego typu trzeba też zakładać przebywając na wszystkich niemieckich lotniskach i w samolotach.

W Austrii noszenie maseczki FFP2 jest obowiązkowe w wielu zamkniętych przestrzeniach publicznych, m.in. w sklepach, środkach komunikacji zbiorowej, muzeach i bibliotekach. Minister zdrowia Rudolf Anschober zapowiedział, że noszenie tego typu masek niedługo będzie wymagane także w niektórych otwartych przestrzeniach publicznych, w których styka się ze sobą wiele osób.

Godzina policyjna
W kilku krajach wprowadzono godzinę policyjną. I tak w Czechach obowiązuje od godz. 21.00 do 5.00; w Austrii - między godz. 20.00 a 6.00.

We Francji obowiązuje między godz. 18.00 i 6.00 rano. Miejsce zamieszkania można wówczas opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne sprawy rodzinne. Znajdując się w tym czasie w przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania.

Godzina policyjna obowiązuje również w Holandii, od godz. 21.00 do 4.30.  Jednak 16 lutego br. sąd w Hadze orzekł, że rząd nie miał prawa jej wprowadzać, rząd odwołał się od wyroku do sądu apelacyjnego w Amsterdamie, który zdecydował, że ograniczenie będzie dalej obowiązywało do czasu rozpatrzenia apelacji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH