Geolokalizatory sposobem na wywóz leków?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, RCL/ rynekaptek.pl   01-08-2017, 08:57

Geolokalizatory sposobem na wywóz leków? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Finansów planuje wdrożyć monitoring przewozu towarów koleją. Jednym z tych towarów znajdujących się pod kontrolą mają być leki. To ma być sposób na walkę z oszustwami podatkowymi i nielegalnym handlem lekami w kraju i za granicą.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów Jedna ze zmian zakłada, że w przyszłości monitorowanie zostanie objęty "przewóz" tak, by obejmował także transport kolejowy.

Jednak najważniejszą zmianą, w punktu widzenia obszaru farmacji, jest objęcie nadzorem przewozu leków. Zdaniem skarbówki, nielegalny eksport leków jest źródłem kłopotów branży farmaceutycznej.

Dlatego w projektowanym nowym brzmieniu art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy dodano regulację odnoszącą się do przewozu środków leczniczych. "Od roku 2012 w Polsce narastał problem z dostępnością  wielu produktów leczniczych dla ludzi. Proceder spowodowany był masową sprzedażą produktów leczniczych przez hurtownie do zagranicznych kontrahentów, co skutkowało brakiem specjalistycznych lub nowoczesnych leków zwłaszcza tych ratujących życie w polskich aptekach" - zauważa resort finansów.

Rozwiązania wprowadzono, problem pozostał
Jak przypomina Ministerstwo Finansów, w 2015 roku znowelizowano ustawę Prawo farmaceutyczne wprowadzając m.in. przepisy dotyczące zakazu wywozu za granicę leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce (wskazanych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia obejmującym wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski).

Wraz z początkiem obowiązywania przepisów hurtownie farmaceutyczne składały tysiące wniosków o zgodę na wywóz leków zagrożonych brakiem dostępności. Jednak po upływie czasu liczba ta systematycznie malała aż do braku jakiejkolwiek aktywności w tym zakresie (w 2017 r. do Generalnego Inspektora Farmaceutycznego nie wpłynął żaden wniosek).

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH