GIF nie prowadzi rejestru podróbek leków na odchudzanie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   30-10-2017, 14:04

GIF nie prowadzi rejestru podróbek leków na odchudzanie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

GIF nie prowadzi żadnych statystyk dotyczących przypadków sprzedaży podrabianych leków i suplementów diety, niedopuszczonych do obrotu na terenie Polski i pochodzących z nielegalnych źródeł dystrybucji - informuje Marcin Czech.

Jarosław Sachajko z Kukiz'15 w interpelacji do Ministra Zdrowia wskazał, że w ostatnim czasie w mediach pojawiły się niepokojące informacje dotyczące szkodliwości leków na odchudzanie. Chodzi o handel tabletkami Meridia, Adipex-P i Qsymia. W Polsce miało je kupić co najmniej 3,8 tys. osób.

Zapytał więc ministra, czy w resorcie zdrowia znajduje się dział zajmujący się monitorowaniem internetowego handlu lekami oraz suplementami diety. Chciał również dowiedzieć się, jaki był skład szkodliwych środków na odchudzanie.

Wiceminister zdrowia w odpowiedzi na interpelację potwierdził, że preparaty Meridia , Adipex-P i Qsymia nie figurują w rejestrze produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski, zatem w chwili obecnej żaden z ww. produktów nie znajduje się w legalnym obrocie na rynku polskim.

Poinformował, że Inspekcja Farmaceutyczna nie prowadzi żadnych statystyk dotyczących przypadków sprzedaży podrabianych/fałszywych lekarstw i suplementów diety, niedopuszczonych do obrotu na terenie RP i pochodzących z nielegalnych źródeł dystrybucji. Nadzór nad sprzedażą produktów leczniczych poza legalnym łańcuchem obrotu, a także produktów niedopuszczonych do obrotu na terenie Polski, nie leży zatem w kompetencjach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Wszelkie zgłoszenia dotyczące przypadków podejrzenia popełnienia przestępstwa związanego z handlem fałszywymi lekami, które wpływają do GIF, przekazywane są organom ścigania.

Inspektorat nie posiada także informacji o składzie środków na odchudzanie, niedopuszczonych do obrotu na terenie RP i pochodzących z nielegalnego łańcucha dystrybucji. GIF nie prowadzi też zestawień dotyczących ilości zatruć po zażyciu produktów leczniczych.

Odnosząc się natomiast do tematyki związanej z nadzorem nad obrotem suplementami diety, Marcin Czech podał, że informacje wynikające z realizacji harmonogramów kontroli przekazywane są do Głównego Inspektoratu Sanitarnego jako druki MZ-48 „Sprawozdanie z działalności w zakresie higieny żywności, żywienia i przedmiotów użytku”.

Z danych wskazanych w rocznych sprawozdaniach MZ-48 wynika, iż najczęstszą przyczyną zdyskwalifikowania przez organy urzędowej kontroli suplementów diety było naruszane przepisów regulujących kwestie ich znakowania. W znacznie mniejszym stopniu przyczyną zdyskwalifikowania próbek suplementów diety były badania przeprowadzone w kierunku substancji dodatkowych dozwolonych, badań organoleptycznych oraz tzw. „innych parametrów”.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH