
W Polsce mamy dwa mechanizmy: wycofanie z obrotu i wstrzymanie obrotu lekiem. To oznacza, że można wstrzymać obrót lekiem i po badaniach ponownie wprowadzić go na rynek. Niemcy stosują tylko procedurę wycofania - tłumaczy Paweł Trzciński, rzecznik GIF.
Producent leków ma obowiązek stałej kontroli jakości swoich produktów. Jak czytamy na portalu interia.pl, dlatego losowo do badań pobierane są próbki z wielu także losowo dobranych z serii produktów. W razie stwierdzenia jakichkolwiek odstępstw od zakładanych parametrów, producenci wolą wycofać daną serię z obrotu.
- To działanie w dobrze pojętym interesie producenta - mówi Paweł Trzciński.
Decyzji o wycofaniu leków z obrotu GIF wydaje średnio kilka w miesiącu.
- W Polsce mamy dwa mechanizmy: wycofanie z obrotu i wstrzymanie obrotu lekiem. Niemcy stosują tylko procedurę wycofania. Taka decyzja wydawana jest wtedy, kiedy w toku badań laboratoryjnych potwierdzi się, że doszło do błędu skutkującego innymi parametrami leku niż zakładane. Badanie jednak może trwać przez wiele dni, a nawet tygodni. Polskie prawo stanowi, że można wstrzymać obrót lekiem i po badaniach ponownie wprowadzić go na rynek - tłumaczy rzecznik.
Dodaje, że każdy lek musi odpowiadać przyjętemu wzorowi i nie toleruje się żadnych odstępstw.
Więcej: http://mamdziecko.interia.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych