GIS opracowuje wytyczne z zakresu odszkodowań za skutki uboczne szczepień

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-08-2017, 08:34

GIS opracowuje wytyczne z zakresu odszkodowań za skutki uboczne szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Państwo będzie płacić odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Ale nie za wszystkie - pisze w czwartkowym wydaniu "Nasz Dziennik".

Opracowaniem wstępnych założeń dotyczących specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się, z polecenia ministra zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny. To podmiot, który pracuje nad nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ustawa zobowiązuje rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowiązku zwolnić mogą jedynie konkretne przeciwskazania lekarskie - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybką pomoc finansową - informuje w rozmowie z gazetą Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS. Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych - będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowany wniosek w resorcie zdrowia. GIS zapewnia, że cały pomysł opiera się na szybkiej drodze pomocy dla rodziny.

Każda poszkodowana rodzina będzie mogła również ubiegać się o odszkodowanie przed sądami powszechnymi, tak jak odbywało się to do tej pory. Rodzin dotkniętych syndromem NOP nie jest w Polsce wiele. Corocznie GIS odnotowuje około trzydzieści przypadków dzieci, które mają niepożądane objawy po szczepieniach - informuje w dalszej części gazeta.

Sam projekt GIS-u jest na razie w fazie wstępnej, a jego konkretne elementy mogą ulec zmianom. Pomysł do akceptacji Ministerstwa Zdrowia trafi dopiero po konsultacjach społecznych - precyzuje w dalszej części "Nasz Dziennik"

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH