GIS: szczepionki na grypę są systematycznie dostarczane do aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-09-2020, 11:02

GIS: szczepionki na grypę są systematycznie dostarczane do aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionki na grypę są systematycznie dostarczane do aptek. Teraz mamy początek dostaw szczepionkowych. Ani MZ ani GIS nie są odpowiedzialni za asortyment i dostarczanie komercyjnych szczepionek do aptek - podkreśla główny inspektor sanitarny, Jarosław Pinkas.

30 września Pinkas podkreślił w RMF FM, że od lat zachęca wszystkich, żeby się szczepili na grypę: - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy ja lub moja rodzina nie byli zaszczepieni i namawiam wszystkich.

Na pytanie o dostępność szczepionek na grypę w Polsce szef GIS zwrócił uwagę, że wrzesień to jest początek dostaw szczepionkowych.

- W zeszłym roku były jeszcze później, z tego co pamiętam. One są systematycznie dostarczane do aptek - powiedział. Zastrzegł jednocześnie, że choć minister zdrowia Adam Niedzielski "robi wszystko, by liczba szczepionek była większa niż do tej pory", to - mówił - ani MZ ani GIS nie są odpowiedzialni za asortyment i dostarczanie komercyjnych szczepionek do komercyjnych miejsc, jakimi są apteki.

- My mamy obowiązek zabezpieczyć najstarszych i takie szczepionki (dla seniorów - PAP) Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło - wskazał Pinkas.

Pytany z kolei o szczepionkę na koronawirusa główny inspektor sanitarny przekonywał, że jest ona "najważniejszym elementem".

- Interwencja populacyjna związana ze szczepieniami jest najbardziej efektywna. Dzięki temu nie mamy polio, czy też ospy prawdziwej - zauważył Pinkas.

Mówił również, że "180 zespołów naukowców na całym świecie pracuje nad szczepionką na koronawirusa i wydaje się, że przynajmniej dwie firmy są na tyle daleko zaawansowane, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni lub kilku miesięcy ta szczepionka będzie dostępna". Zaznaczył jednak, że zanim wejdzie do powszechnego użytku, będzie musiała być "sprawdzona i bezpieczna".

Podkreślił również, że gdy się już pojawi, to nie będzie obowiązkowa.

- Cały świat na nią czeka, a my mamy to szczęście, że jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w Unii Europejskiej, żeby (...) była sprawiedliwie dystrybuowana i ona pewnie do nas trafi. A czy będzie skuteczna? Mam nadzieję, że będzie - dodał Pinkas.

Dorota Stelmaszczyk, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH