GIS w sprawie tzw. szybkiej ścieżki testów dla farmaceutów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA/ rynekaptek.pl   30-09-2020, 09:33

GIS w sprawie tzw. szybkiej ścieżki testów dla farmaceutów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Główny Inspektor Sanitarny wydając zalecenia dla osób istotnych dla funkcjonowania państwa zapewnił m.in. sprawne wykluczanie zakażeń SARS-CoV-2 u farmaceutów, co pozwoli zapewnić ich sprawny powrót do pracy - informuje GIS.

Szefowa NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wystosowała do GIS zapytanie w sprawie procedur w zakresie wykonywania tzw. szybkiej ścieżki testów w kierunku SARS CoV-2 dla farmaceutów.

- W stosunku do osób narażonych na kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie SARS-CoV-2, bądź chorą na COVID-19, państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologicznego i na podstawie dokonanej analizy ryzyka obejmuje osobę narożną nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną - odpowiada Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dlatego, jeśli farmaceuta został narażony na kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie SARS-CoV-2, bądź chorą na COVID-19, powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, który pełni nadzór epidemiologiczny na danym terenie.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) są uprawnione do zlecenia badań, gdy jest to uzasadnione potrzebami zdrowia publicznego. W tym zakresie znajduje się również zabezpieczenie dostępu leków poprzez system aptek, którego funkcjonowanie zależy od dostępności personelu/wykluczenie u personelu zakażeń COVID-19.

Zgonie z § 5 ust 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Główny Inspektor Sanitarny wydając Zalecenia dla osób istotnych dla funkcjonowania państwa (w załączeniu) zapewnił min. sprawne wykluczanie zakażeń SARS-CoV-2 u farmaceutów, co pozwoli zapewnić ich sprawny powrót do pracy.

Więcej: https://www.woia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH