Grupa V4: chcą wspólnie negocjowac ceny leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-12-2017, 12:02

Grupa V4: chcą wspólnie negocjowac ceny leków Zmierzamy do tego, żeby wspólnie doprowadzić do możliwości negocjowania cen leków, zwłaszcza tych najdroższych, np. leków onkologicznych, a także wspólnych zakupów leków - mówi polski minister zdrowia (fot. archiwum)

30 listopada 2017 roku w Budapeszcie ministrowie zdrowia Grupy Wyszechradzkiej (V4) podpisali oświadczenie o zacieśnieniu współpracy państw Grupy w dziedzinie dostępu do międzynarodowego rynku farmaceutycznego.

„Ministrowie V4 uzgodnili, że dzięki współpracy państw regionu Europy Środkowej i Wschodniej przygotowanie się na wyzwania na międzynarodowym rynku farmaceutycznym może być skuteczniejsze i dlatego zamierzają wzmocnić współpracę poprzez poszerzenie jej na dalsze obszary” – napisano w oświadczeniu.

Podkreślono w nim, że ministrowie V4 postanowili "zbadać możliwości współpracy co do zaopatrzenia w szczepionki i ich produkcji”.

Jak zaznaczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, kraje Grupy Wyszehradzkiej dostrzegają kilka problemów dotyczących poprawy jakości opieki nad pacjentami, zwłaszcza w kontekście swoich możliwości finansowych: - Szczególnie jeżeli chodzi o leki, szczepienia itp. stajemy wobec rynku, który jest bardzo trudny.

- Producenci czy dystrybutorzy produktów farmaceutycznych to bardzo trudny partner i wydaje się, że, po pierwsze, wymiana doświadczeń w zakresie oceny technologii medycznych, zastanawiania się nad tym, co warto mieć na swoich rynkach, a z drugiej strony, umiejętne wspólne negocjacje dają ogromne możliwości. Widzimy tutaj duży potencjał związany z jednej strony z zasobami eksperckimi, a z drugiej strony z populacją potencjalnych pacjentów - dodał Radziwiłł.

Jak przypomniał, Węgry, Słowacja, Polska, Litwa, Chorwacja i Słowenia powołały wspólny zespół koordynacyjny: - Zmierzamy do tego, żeby wspólnie doprowadzić do możliwości negocjowania cen leków, zwłaszcza tych najdroższych, np. leków onkologicznych, a także wspólnych zakupów leków. To jest wielka szansa dla wszystkich naszych systemów.

Zauważył, że wspomniane państwa mają populację przekraczającą 60 mln osób i „to daje znacznie większą szansę, a niezależnie od tego korzystamy ze wspólnych ekspertów”: - Plan jest taki, żeby wspólnie oceniać technologie medyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH